SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖY KÜTÜPHANESİNİN TARİHÇESİ
GÜMÜŞHACIKÖY KÜTÜPHANESİNİN TARİHÇESİ
1957 yılında 12 masa 7 sandalye ile kurulan kütüphanemiz bu günlere nasıl geldi....

Tarih: 08.04.2013      Okunma: 4115     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

İlçemizde ilk kütüphane Çocuk Kütüphanesi olarak Milli Eğitim Müdürü Nail ALPAR tarafından  27 Mayıs 1957 yılında Kemalpaşa İlkokulu’nun bir sınıfında, masrafı Özel İdare Bütçesinden karşılanan 12 Masa, 7 Sandalye getirilerek açılmıştır.

18 Ekim 1957 tarihli onayla, Ali Galip TUNCAY kütüphaneye Öğretmen Kütüphaneci olarak atandı, Kemalpaşa İlkokulunda yer olmadığı için, aynı tarihlerde Kütüphane  Halkevi binasının sahne kısmına taşınmıştır.

Yeni kurulan Kütüphanede kitap olmadığı için, Ali Galip TUNCAY ve Ahmet ANKARALI hoca şahsi kitaplarını kütüphaneye vererek kütüphanenin fiili olarak faaliyete geçmesini sağlamıştır. Daha sonra Gümüşhacıköy halkından toplanan bağışlarla, kütüphanede çocuk kitapları temin edilmiş, akabinde ilçe Belediye ve Özel İdare bütçelerinden cüz’i ödenekle desteklenmiştir.

13 Mart 1960 tarihinde Kütüphanede çıkan yangın çıkmış kitap zaiyatı vermeden kurtarılmış, 25 Mayıs 1960 tarihinde Işık ilkokulu’nun bir sınıfına taşınan kütüphane o dönemde okulların açılmasıyla birlikte, 17 Eylül 1961 tarihinde ilçemiz ekin pazarında belediyeye ait Hacı Nadir Baba Türbesi’nin üst kısmı olan Eski Demokrat Parti binasına taşınmıştır.

En yoğun faaliyetlerini bu binada gösteren Çocuk Kütüphanesi Gümüşhacıköy halkının okuma talebini de karşılamak üzere, 1962 yılında Kütüphane Açma Yaptırma Onarma ve Yaşatma Derneğinin Kurmuş ve aynı yıl dernek tarafından masrafları karşılanarak Halk Kütüphanesi kiralık bir binada hizmete açılmış, devletten kitap yardımı başlamıştır.  Her iki hizmette Ali Galip TUNCAY hoca tarafından yürütüldüğünden hizmet aksamaması için kitaplar, Çocuk Kütüphanesine taşınmış ve böylece iki hizmet bir arada yürütülmüştür. Bina kafi gelmediğinden dolayı, dernek bina yaptırma sürecine girerken, mülkiyeti hazineye ait eski Halkevi binasının cezaevinden boşalan ve harap halde olan kısmı dernekçe 49.000 lira harcanmak suretiyle 1970 yılı Aralık ayında tamamlanarak içine taşınmıştır. Binanın onarılan kısmı Milli emlak Genel Müdürlüğü’nce  03 Eylül 1971 gün 3121-2 323/19459 sayılı yazıları ile Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir.

Bundan sonraki süreçte Dernek ve Kültür Turizm Bakanlığı katkıları ve yatırımları ile 1991 yılında kütüphane hizmet binasının inşaatına başlanmıştır. 1992 yılında hizmete girmiştir. Bina Kültür Turizm Bakanlığına aittir. Yeni Kütüphane binası 1310 metrekare arsa üzerine yapılmış olup, 3 katlıdır. Zemin katta, depo, sığınak, kalorifer odası, Birinci katta, yetişkinler bölümü odası, 90 kişilik konferans salonu, İkinci katta, Çocuk Bölümü, Halk Bölümü, 20 Adet bilgisayardan oluşan salon, İdari Bölüm ve Dernekler Büro şefliği bulunmaktadır.

Gümüşhacıköy kütüphanesinde 26.662 kitap mevcut olup, bu kitapların 21.438 ciltli, 5.224’ü ciltsizdir. Ortalama yıllık kütüphaneden faydalanan kişi sayısı 9 binin üzerinde.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu