SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
HAYAT BOYU ÖĞRENCİLİK NOT KİME VERİLECEK
HAYAT BOYU ÖĞRENCİLİK NOT KİME VERİLECEK
Bazen düşünüyorum da insan hayatında öğrencilik hiç bitmiyor. Çocukken bizzat öğrenciydik

Tarih: 23.12.2012      Okunma: 4171     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : ALİ ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

Bazen düşünüyorum da insan hayatında öğrencilik hiç bitmiyor. Çocukken bizzat öğrenciydik şimdi çocukların yerine öğrencilik yapıyoruz. Gün geçmiyor ki ödev yapmadığım gün yok, ödev olmadığı günlerde de kendimi kontrol ediyorum acaba bu gün çocukların ödevi varmıydı diye sormadan edemiyorum, çocuklardan korkmuyorum, annelerinden korkuyorum eve girer girmez ödevi yaptınmı diye karşıma dikiliyor. Bizim hanım  sabah evden çıkarken tenbihliyor birde gün içinde telefonla arayarak işi şansa bırakmıyor, ben bütün bu ikazlara rağmen ödevi yapıyorum ödevi çantaya koymayı unutuyorum eğer böyle olursa, iş yerinden ödevi alarak çocukların okuluna getiriyor elden teslim ediyorum. Siz bunları şaka zannediyorsunuz ama ben bunları bizzat yaşıyorum, birde evde ödevlerimiz oluyor proje ödevleri kağıt, kartonlardan şekiller yaparak yapıştırıyoruz. Bizim öğrenciliğimiz zamanında ödevimizi sipariş edecek, yaptırabilecek anne baba nerede, ödevimiz olduğu zaman kütüphanesinin yolunu tutardık.

Bizim öğrencilik dönemimizde ilçemiz kütüphanesi, şu andaki mevcut kütüphanenin ana yola cephe olan arnavut kaldırımı kesme taşlardan döşeli eski Gümüş yolunda, bahçe duvarı olan yoldan sekiz basamakla kütüphane kapısına  girerdik, kütüphanenin sağ tarafında eski polis karakolu mevcut olup, kütüphane ve polis karakolu birleşikmiş sonradan bölünmüş, hatta kütüphane bir dönem ilçemizde hapishane olarak ta kullanılmış, kütüphanenin solunda 1900’lü yıllarda yapılan tarihi Marif Hamamı bulunuyordu, Marif Hamamı yıkıldı şimdi yerine iki blok bina yapıldı. Kütüphanenin karşısında Kızıklıların iki katlı ahşap binası vardı, bu binanın altında foto kralın fotoğrafçı dükkanı ve bitişiğinde dişçi Ahmet Altunbaş’ın dükkanı vardı.

 Kütüphanenin içine girdiğinizde büyük bir sessizlik hakim, yüksek tavanı ahşap tek katlı kocaman bir salondan mevcut olan kütüphanenin sol arka kısmında  kütüphane müdürü Ali Galip Tuncay ve  kütüphane memuresi Fatma Özkınalı’ya ait  makam odası vardı, kütüphanenin görevlisi  Ahmet Çetinkaya ağabeymizde kütüphanenin o dönem bir insan aksesuvarıydı. Kütüphanenin arka kısmından parka çıkan bir kapı vardı bu kapı çıkışında tarihi taş ve çömlekler mevcuttu, kütüphanenin sol tarafındaki masa ve sandalyeler büyük, sağ tarafında yer alan masa sandalyeler küçüktü, duvar kenarında ve orta mekanlarda kitap dolapları mevcuttu, bizim çocukluğumuzda en çok okunanlar, Cin Ali’nin serüvenleri, Ömer Seyfettin’in hikayeleri, dede korkut, deli dumrul  hikayeleri yanında, hayat ansiklopedisi, meydan larousseler mevcuttu,  ödevlerimi kütüphanede yapmaya çalışır yetişmezse, aldığımız kütüphane kartına kayıt yaptırarak kitabı eve götürür ödevimizi tamamladıktan sonra haftaya kütüphaneye geri teslim ederdik.

Bu anlattığım kütüphane bizim dönemimizdeki kütüphaneydi, birde ilçemizde ilk kurulan kütüphaneden bahsedelim ben hatırlamıyorum ama aldığım tariflere göre eski ekin pazarındaki  Nazır Baba Tekkesinin bitişiğinde bedestene karşı ekin pazarı kenarında yer alan ahşap harabe küçük bir binada ilk kütüphanemiz hizmet veriyormuş, bu ilk kütüphanemizin altında zahireci dükkanları bulunuyor bunlardan biride eski zahireci uncu Şerif Çalışır’ın dükkanıdır.

Bizim dönemimizde okullar arası şiir, resim, afiş yarışmaları düzenlenir okullarda  dereceye giren birinci olanlar ilçe bazında yarışmaya girer ve derece alır bu törenler kütüphanede düzenlenirdi, orta okulda bende bir afiş yarışmasında okulda birinci olmuştum ve ilçe bazında dereceye girerek kütüphanede ödül olarak Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban romanını hediye etmişlerdi. Bizim dönemizde ödevleri  kendi el yazılarımızla hazırlanır dosya halinde bazı ödevler günlerce sürerdi, şimdi ben bizim çocukların ödevini yaparken, bilgisayardan indiriyor, bana söylenen ödevi hazırlıyor bizim çocuklara veriyorum onlarda hazır alıp okulda öğretmenlerine veriyor, bu ödevi alan öğretmen bunu bilmiyormu acaba, bildiğini sanıyorum o zaman öğretmenler ödevlerinden dolayı öğrenciye değilde öğrencinin anne ve babasına not vermesi lazım çünkü ben çevremden de biliyorum bizim işyerindeki arkadaşların hepsi çocuklarının ödevini iş yerinde yapıyor. Ne yapalım bizde öğrencilik hayat boyu devam ediyor.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu