SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
KUŞBURNU VE FAYDALARI
KUŞBURNU VE FAYDALARI
Mevsim itibarıyla bolca tüketilmesi gereken kuşburnunu sizlere hatırlattıktan sonra faydalarını tekrar ederek bilgilendirmiş olalım.

Tarih: 01.11.2012      Okunma: 5618     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : ALİ ACAR  
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

Tabiat bir eczanedir, eczanelerde satılan ilaçların ihtivasının özünde  bitki ve nebatatların oransal hesaplarından ortaya çıkan sonuçların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Eczane kelimesi Arapça 'Ecza' ve Farsça 'hane' kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Ecza : İlaç manasına gelmektedir, hane ile birleşince ilaç satılan yer manasına gelmektedir.

Konumuz kuşburnu, hepimizin bildiği kadarıyla, bölgemizde de kuşburnu çokça bulunmaktadır, biraz geriye, eskilere gittiğimiz zaman, yediğimiz içtiğimiz her şey mevsiminde hazırlanır depolanır,  yıl içinde sofralara gelir, beslenmemiz bu şekilde yapılan ürünlerden elde edilirdi, soframızdan eksik olmayan yiyeceklerden bir tanesi de  kuşburnu ezmesiydi. Her yeni çıkan bir şey eski olan bir şeyi ortadan kaldırdığı gibi zaman içinde sofralardan kalkan kuşburnu yeniden keşfedilerek hem sofralarımızda hemde doktor reçetelerinde bir çok derde deva olmasından dolayı tavsiye edilir olmuş ve kuşburnu eski itibarını yeniden kazanmıştır. Mevsim itibarıyla bolca tüketilmesi gereken kuşburnunu sizlere hatırlattıktan sonra faydalarını tekrar ederek bilgilendirmiş olalım. Haberimizde bulunan resminde yer alan resim karesi  ilçemiz eski ekinpazarı bedesten girişinde saathanenin sol başında birinci dükkan olan Ahmet ALTUNDAĞ ( postacı ) abimizin dükkanı önün çekilmiştir. Postacı Ahmet abi yöremizde yetişin doğal ürünlerin satışını yapmaktadır.

KUŞBURNUNUN YAPILIŞI :

Kuşburnu güzelce yıkandıktan sonra, kaynatılmak içi su dolu bir kazana konur, kuşburnu ezilme kıvamına gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra, süzgeçten geçirilerek, posa kısmı süzgecin üzerinde kalır, süzgeçten geçen kuşburnu sonraki bir işlemde ince elekten tekrar geçirilerek, kendi kıvamına gelinceye kadar tekrar edilir, elde edilen kuşburnu ezmesi tekrar kaynatılır ve bu kaynatma esnasında devamlı karıştırılarak kazana sarması engellenir ve karıştırılan kuşburnu marmelatında yüzeye gelen köpük ve diğer malzemeler temizlenerek, kazanda bulunan kuşburnu oranın % 30 kadar oranda şeker ilave edilir,  tam kıvamına gelen kuşburnu  sıcak şekliyle kavanozlara konulur.  

Kuşburnu dünya genelinde gıda maddesi olarak kullandığı gibi birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu bitkisinin çayı, yağı, reçeli, ezmesi ve hoşafı yapılmaktadır.

Dünyada en faydalı 20 bitki arasında gösterilen kuşburnu bitkisinin birçok Cilt ve yara iltihaplanmalarında oldukça faydalıdır; taze kuşburnu bitkisi ciltteki iltihaplanmalara sürüldüğünde kısa sürede iyileşme görülmektedir.

Kuşburnu bitkisi genellikle kurutulup çay olarak tüketilir ama kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu reçeli, kuşburnu hoşafı, kuşburnu ezmesi de dünya genelinde sıkça tüketilir.

-          Kuşburnu Çayı : Basur(hemoroid) hastalarının kullanmaları önerilen kuşburnu çayını sağlığınız için içmeniz önerilir.

-          Kuşburnu romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir; kuşburnu bitkisinin eklem kireçlenmelerinin tedavisi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Scandinavian Journal of Rheumatology’da Ağustos 2005’de yayınlanan bir klinik çalışmasında kuşburnu eklem ağrısı olan hastaların % 82 sinde ağrılarda azalmaya neden olmuştur. Danimarkalı doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmada; Eklem ağrılarında tedaviyi  desteklediği, kuşburnu kabuk ve çekirdeğinde yer alan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitleri yapılmıştır.

-          Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir; içerdiği C vitamini ile gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir, hastalıktan önce tüketildiğinde ise bu hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.

-          Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar; sık sık kuşburnu bitkisi tüketen bir kişinin kanser olma ihtimali diğer insanlara göre daha azdır.

-          Akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumunu engeller ve bronşları açar; özellikle bronşit hastaları için inanılmaz bir tedavi yöntemidir.

-          İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir; idrar esnasında oluşan ağrı ve yanmaların tedavisinde etkilidir.

-          Japonya’da yapılan bir araştırmada tohumundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

-          Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.

-          İçerdiği yoğun antioksidanlar nedeni ile yaşlanmaya karşı savaşıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor,

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu