SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
MESLEĞİNDE 33 YILLIK BİR DOKTOR, MÜMİN SARIKULAK
MESLEĞİNDE 33 YILLIK BİR DOKTOR, MÜMİN SARIKULAK
Gümüşhacıköy ilçemizde doktor denilince ilk akla gelen, kendini memleketine ve mesleğine adayan adam....

Tarih: 23.08.2012      Okunma: 7764     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

1956 Gümüş Maden, Yenicami Mahallesi, Yunak Sokak No: 1 adresindeki. evlerinde dünyaya geldi. Üçüncü kuşak, bir mübadil, 1924 nüfus mübadelesinde, Selanik Sarışaban ilçesi,  Karacaova köyünden gelen dedesi, 24 yaşında mübadil olmuş.

1923 yılında yapılan Lozan Antlaşmasıyla, Nüfus Mübadelesi olmuş, Mübadele : Arapça bir kelime olup manası, Değişme, Değiş Tokuş, anlamına gelmektedir, Göçe tabi tutulan kişilere de Mübadil denmektedir. Yunanistan ile yapılan mübadelede 1.200.000 kişi Yunanistan’a, 500.000 kişi Anadolu’ya  geçmiş. Mübadele ırk, dil üzerine değil, din üzerine yapılmıştır.

Selanik’ten göç eden aile efradı, onbeş günlük bir yolculuktan sonra, Selahattin Gül Cemal vapuru ile Samsun’a gelirler, Tavlan Beldesi, Kurugökçe köyüne yerleşen sülale üyelerinden Mümin beyin dedesi, Gümüş Maden’e yerleşirler.

1900 doğumlu, dede Mehmet’in, Selanik’in, Sarışaban ilçesi, Karacaova köyündeki lakabına, Dikme ve  Doğrucu  Mehmet olarak bilinirmiş, Sarıkulak soy ismini almasının hikayesi de, dedesi bir düğünde halay çekerken, bir kavga olur, kavga esnasında, belindeki kaması ile birini yaralar, kamanın kabzasında sarı sedef renkte, tutacağı olduğu için,  olaylar bittiğinde yarama olayını yapan kişiyi tarif ederken, kaması sarı kulaklı olan kişi diye tarif edilmiş,  çevresindekiler lakabına, Sarıkulak demiş, soyadı kanununda, Sarıkulak soyismini almış.

Dr. Mümin bey ile yaptığımız görüşmede, dedesi ve büyük annesinden dinlediği anıları anlatırken duygulu anlar yaşadık, mübadele esnasında Yunan askerleri evlerine gelmiş, üç gün içinde yanınıza ne alırsanız alın, buraları terk edin demişler, evlerinde, bahçelerinde bütün eşyalarını öylece bırakmışlar, hatta bahçedeki çiçeklerinden begonya çiçeklerini sulamışlar, su kaplarını da bahçede hazır şekilde bırakmışlar ki en azından gelenler çiçekleri sular diye, üçüncü gün geldiğinde apar topar evlerinden, bahçelerinden, yaşadıkları yerlerden ayrılmışlar, bu ayrılığın geçici olduğunu, her an eski yerlerine yeniden geleceklerinin hayali ile yaşamışlar, yaşadıkları sürece akıllarından hiç çıkarmamışlar, ama bir türlüde dönememişler, 2010 yılında, Amasya’da kurulan Balkan Türkleri Derneğinin düzenlediği bir geziye 20 aile katılmış, Dr. Mümin bey dedesinin sağlığında anlattığı Karacaova  köyüne gider, dedesinin 86 yıl önce ayrıldığı, köyün meydanındaki  büyük  çeşmeyi, önünde bulunan uzunca bir yalağını, üç pınarlı çeşmesini, başında bol miktarda kestane ağaçlarını, dedesinin tarif ettiği yerde  aynen  bulur, dedesinin sağlığında  torunu Dr. Mümin beye vasiyet ettiği,  anlattığı çeşmeden ve yaşadığı topraklardan, bir parçayı getirmesini  mezarına koymasını vasiyet etmiştir.  Dr. Mümin bey, dedesinin vasiyetini 2010 yılında yaptığı gezide  aynen yerine getirir , getirdiği sudan anne ve babasına içirir, babası, annesi de vefat ettiği zaman aynı topraktan mezarlarının üzereni serper. Mümin beyin anlattığına göre, ne Türkiye’den giden Rumlar, Türkiye’deki yerlerini yaşadığı mekanları ve komşularını unutabilmiş, nede Yunanistan’dan gelen Türkler geldiği yerleri unutabilmişler, hatta bir yaşanmış olayda; Denizli Honaz köyünden mübadele zamanı ayrılan bir Rum aile kızlarının çeyizini, tekrar  döndüğümüzde alırız diye,  Müslüman komşusuna bırakarak ayrılırlar, Deniz Honaz ilçesinde yaşayan Kemal Yalçın, dedesine emanet edilen çeyiz sandığını teslim etmek için, Rum Minoğlu ailesinin izini sürer, 80 yıl sonra, 1924 yılında emanet edilen çeyiz sandığını sahibine teslim eder. Yine Mümin beyin 2010 yılındaki Yunanistan gezisinde, Türkiye’de nasıl Balkan Türkleri Dernekleri varsa, Yunanistan’da da Anadolu Rumları Dernek kurmuşlar. İşin aslı bu mübadele esnasında 1.700.000 insanın göç etmesi onları hiç memnun etmemiş bu olayları yaşayan insanlar bunu her zaman bir uhde olarak yaşamlarının bir kenarında tutmuşlar.

Dr. Mümin beyin babası polis memuru olduğu için, ilkokulu Edirne Keşan ilçesinde, orta okulu birinci sınıfı Çorum Mecitözü’nde, 1968 yılında kazandığı parasız yatılıda orta ve lise bölümünü, Çorum’da birincilikle bitirir. 1972 yılında Üniversiteyi kazanır, Hacettepe Tıp Fakültesi girer, 1980 yılında Doktor olarak mezun olur, ilk görev yeri Hamamözü’dür,  o dönemler Doktor kıt olduğu için, 80 ihtilalinden sonra Mümin bey Gümüşhacıköy Sağlık Ocağına atanır, sağlık ocağının tek doktorudur. O dönemleri anlatan Mümin bey, Gümüşhacıköy Sağlık Ocağında,  bir hasta ranzasında, 4 hastanın  yattığını, haftanın iki günü cezaevine muayeneye gittiğini, o dönemde 300 – 400 kişilik tekel işçisinin muayenesine baktığını anlatmaktadır, tabiki bu enerjinin sebebi 25 yaşında genç ir doktor olmasının büyük payı olduğu ve mesleğine kendini adamış bir doktor olmasından kaynaklandığını ifade etmiştir.

1980 yılı Aralıkğında, uzmanlık sınavını kazanan Mümin bey, İstanbul Taksim İlkyardım hastanesinde 4,5 yıl süre ile görev yapar uzmanlığını alır. 1985 yılında uzman doktor olarak Trabzon merkeze atanır. Dört ay kaldıktan sonra yine hacıköye döner. Gümüşhacıköy tarihinde ilk uzman doktor olma sıfatını Mümin bey üzerinde taşımaktadır. 1986 yılında bir hasta muayenesinden dönerken, Gümüş yolunda geçirdiği trafik kazasında yaralandı, iyileşti ve görevine tekrar döner.

32 yıldır Gümüşhacıköy ilçemizde görev yapan, Mümin bey Gümüşhacıköy’den ayrılmayı çok düşünmüş ama bir türlü ayrılamamış, hanımı ve iki çocuğu Ankara’da ikamet etmekte olan  Mümin bey Ankara’ya geliş gidiş yapmaktadır.

1980 yılında Sağlık Ocağında göreve başlayan Mümin bey, uzmanlık döneminde 4,5 yıl İstanbul’da kalmış onun dışında hep ilçemizde görev  yapmış olup, ilçemizde şu mevcut bulunan hastanemizin 1991 yılındaki temel atma ve hastanenin yapımında büyük emeği olmuş doktor olarak, 2002 yılında hizmete giren hastanemizin kurucu doktorudur. Hastane ilk yapım aşamasında çok eleştiri aslada, şu andaki hizmetleri ile övgü almaktadır. Genel cerrahi, dahiliye, kadın doğum ve çocuk bölümleri ve diyaliz merkeziyle, 2 Aile Hekim, 5 Pratisyen, 2 Diş doktoru ve 150 çalışan personeliyle Gümüşhacıköy halkımıza hizmet vermektedir. Hastanenin açılışından 2 yıl sonra Gümüşhacıköy halkının desteğiyle kurulan diyaliz merkezi 20 diyaliz hastasına hizmet vermektedir.Bütün bu yapılan çalışmalarda büyük emeğinin inkar edilemez olduğunu bilen  Gümüşhacıköy halkı Dr. Mümin beyi sever sayar ve unutulmayanlar arasında tutacaktır.

Evli ve iki çocuk babası Mümin beyin eşi Ordu Fatsa’lı, Necla hanım ve çocuklarından 1989 doğumlu Huriye Tuçe, Ankara Üniversitesi Elektrik Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi, 1995 doğumlu oğlu Mecit Fatih ise Ankara Gazi Anadolu lisesinde okuyor.

Sayın doktorumuza sağlıklı ve uzun bir yaşamı ailesiyle geçirmesini temenni ediyoruz..

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  9 )                                                          
 

hamit tatar
hocam öncelikle o mubarek şifa veren ellerinden canı gönülden öperim,bende bir sağlık personeli olarak hacıköyde kalma arzunuzu takdir ediyor başarılarınızın devamını diliyorum sivastan saygılarımla...
  Tarih: 18.12.2012                                                          
 
tevfik sinan vural
mümin beyi ilçemizin şansı ve tıp alanındaki emektarı olarak görüyor kendisine sağlık ve başarılar diliyorum.
  Tarih: 23.11.2012                                                          
 
İSMAİL ESİNER SARIKULAK
MÜMİN BEY İNTERNET ARACILIĞI İLE BULMAK BENİ BAYA MEMNUN OLDUM İLK TELEFON GÖRÜŞMEMİZDE CANA YAKIN BİR İNSAN OLDUĞUNU GÖRÜŞMEMİZDE FARK EDİNCE VE BU RÖPORTAJI OKUYUNCA BAYA DUYGULANDIM DEDELERİMİZİN BAZI BİLMEDİKLERİNİ ARAŞTIRMA SAYESİNDE VE BİLGİSİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM DEDEMİN BABASI ASKERDEN GELİRKEN DEREDEN SU İÇTİĞİ İÇİN SUDA BİT OLDUĞU İÇİN BİT BOĞMASINDAN ÖLMÜŞTÜR BİZ KONYA BÖLGESİNDE SARIKULAK OLARAK BİLDİKLERİMİZ AZDIR GÜMÜŞHACIKÖYLÜ. NET'E TEŞEKKÜRLER EDERİM SAYGILARIMI SUNARIM
  Tarih: 11.11.2012                                                          
 
Gülten (ALmalık) Erdem
Benim dedelerimde selanikten gelme ve mümin bey annemi ve babamı çok iyi tanır (özellikle annem Kadriye Almalık aşağı ovacık köyündendi,hem madenli ve onun sürekli hastasıydı allah ondan razı olsun bana annemleri hatırlattı
  Tarih: 1.9.2012                                                          
 
İSMAİL DURNAOĞLU
Gümüşhacıköy Mümin bey gibi bir hekime sahip olduğu için çok şanslıdır çünki o parayı bir kenara koymuş halkına ve tıbba hizmet eden çok büyük bir hekimdir teşhislerinde hiç yanılmamış daha büyük ve tam teşekküllü hastanelere sevk ettiği hastalarda koyduğu teşhiste yanılmamıştır.syg.
  Tarih: 29.8.2012                                                          
 
Tahir BÜYÜKŞAHİN
1997-2001 yılları arasında Polis Memuru olarak görev yaptığım ilçenizde tanıdığım doktor bey hakkında aklımda kalan en önemli şey doğru teşhisleri, paralı parasız herkese yardımcı olması ve kendini ilçeye adamasıdır. Gümüşhacıköy böyle bir doktora sahip olduğu için şanslıdır. Doktor bey başarılarınız devamını dilerim.
  Tarih: 26.8.2012                                                          
 
Ahmet Simsar
Sayın hocam, ilçemizde büyük hizmetlerin var,seni seviyoruz, Rabbim her şeyi gönlünce versin, sağlık mutluluk huzurlu günler diler saygılar sunarım.yolunuz düşerse de Bursa da sizi ağırlamaktan şeref duyarım.
  Tarih: 24.8.2012                                                          
 
Saim Samancı
Mümin abimiz memleketimizde büyük hizmetlere vesile olmuştur.Gerek hastanemizin açılışında gerekse , yerinde teşhisleriyle gümüşhacıköylülerin sevgisini kazanmıştır.Kendisine burdan saygılarımı sunar başarılarının devamını dilerim.
  Tarih: 24.8.2012                                                          
 
İsmail Avcı
Sayın doktorumuz Mümin Beye Hacıköyümüz çok şey borçludur.Gece gündüz demede,fakir zengin demeden yıllardır hizmet etmiştir.Memleketimiz adına kendisine sonsuz minnetlerimi sunar,sağlık ve mutluluk dolu uzun ömürler dilerim.
  Tarih: 24.8.2012

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu