SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ESKİ ARAFE GÜNLERİMİZ
ESKİ ARAFE GÜNLERİMİZ
Eski bayramlarda çarşıda her yerde bir hareket bir bereket vardı.Dükkan önleri bayram tezgahlarıyla genişlerdi. Bedesten,arasta, çarşı , boydan boya insan trafiğiyle canlılık gösterirdi.

Tarih: 19.08.2012      Okunma: 3783     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Cahit TARHAN 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 

Eskiden Arafe günleri iki gün olarak değerlendirilirdi . Bayram hazırlıkları   bir güne yetmezdi demekki ,   Mahallelerde genelde Her evde çamaşırlar yıkanır, ev kıyı köşe dip bucak,bahçeler hatta sokak kapı önleri bayram temizliğinden geçirilirdi.

 

Her evde tatlılar baklavalar , Küçük kaselerde sütlaçlar hazırlanır. Sinilere yazılan Baklavalar Fırınlarda kızartılmaya hazırlanırdı. Tatlısını yazan bahçesinde fırını da yoksa bayram çöreği için ekmek fırınlarından keşik alır dı. Fırın önleri bu günlerde anaların , hanımların kısaca bayanların yardımlaşarak herkesin işini bitirmesini sağlamak noktasında işbirliği içinde çalışılır bu arada samimiyet ve dostlukların muhabbetlerin de artmasına vesile olurdu. Mayası gelmeyen gelene sırası nı verir yakacağı kalmayana takviyeler yapılır. Hemen hemen her ev kendi ekmeğini kendi yaptığı için ekmek öncesinde bayram çörekleride yapılırdı. Bu bayram çörekleri haşhaş ve yağı , hamurun mayası ve fırının tavı da bir araya geldiğinde milli felaket olurdu. Katıksız bile yenilir çayla çok lezzetli olurdu. Yanına bir de bir enek salamura peynir olursa artık o kaymaklı ekmek kadayıfı dır.Akşama kadar tüm aileler tatlıları ekmek ve çörekleri yaparken aile reisleri de bayram için ekin pazarında ki çerezcilerden karanfil kokulu leblebiler alınır, ki o zamanlar ekin pazarı leblebi kokardı. Kavuranlar savuranlar ayrı bir havası vardı oranın da kasaplardan keşkek lik etler bakkaliyelerden   bayram şekerleri lokum çerezin yanına kuru üzüm çukulata yoktu ozamanlar yada bizler almazdık kolonya şişeleri doldurulur neyse sanki doldurmak yenisi yle çok fark mı vardı ki acaba .
   

Çarşıda her yerde bir hareket bir bereket vardı.Dükkan önleri bayram tezgahlarıyla genişlerdi. Bedesten,arasta, çarşı , boydan boya insan trafiğiyle canlılık gösterirdi. Çocuklara bayramlıklar alınır genelde büyükler kendinden ziyade çocukları memnun etmeye gayret gösterirdi hattı zatında çocuklara yapılan alışverişler kılık kıyafet ten oluşurdu o da zaten bayramdan bayrama yapılırdı. Alınan kılık kıyafet kıymet ve değer taşırdı. Artık o alınanları eskiyene kadar giyerdik.hatta eskiyenlere yama yapılırdı bi sürede öyle de giyilirdi. Çocuklar donatılır. Bu donatım o zamanlar ayakkabıcılar arastası,manifaturacılar,bedesten ten yapılır dı. Bu esnaf aşağı yukarı bayram sabahına kadar iş yapardı.

Evlerde son vuruşlar keşkek için yapılırdı bu iki arafe günü ev hanımları keşkeği fırına sürene kadar koşturmaca ve panik halde olurlardı. İşler bitmezdi adeta. Kasaplardan alınan keşkeklik etler le yada evden kesilen horoz kaz ördek vb. leri de olabilirdi bunlarla hazırlanan keşkekler fırınlara sürülür fırın ağzını da mayıs yada çamurla sıvarlar artık o fırın lardan sabaha kadar keşke kokuları sokakları sarardı.
Ramazanda ruhen temizlenen insanlarımız Bayrama bedenende temiz girmek için Arafe sularına yıkanmak için kese ilif sabun vb. malzemeleri ile hamamların yolu tutulurdu. Hamamlar da iğne atsan yere düşmezdi. Erkekler sabaha karşı biraz tenhalaşsın diye ağırdan alır hamam dan çıkıp sabah ve akabinde bayram namazına denk getirildi . Hamam lar bayram sabahına kadar 7/24 çalışırdı.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

Sevil İpci Avcı / Ankara
her satırın canlandı gözümde.Çok güzel günlermiş şimdi daha iyi anlıyorum.Bu arada keşkek fırınlarına mayıs ya da çamur sıvama işi Babaannem olmadığında bana kalırdı nedense :)
  Tarih: 11.9.2012                                                          
 
Arif İrtegün [ankara)
hey gidi günler hey neymiş o eski günler.Siz yazıp hatırlatınca gözlerim doldu valla. şimdi gurbete ve teknolojiye yenildik ve o eski günleri arar olduk.
  Tarih: 20.8.2012

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
45 YIL ÖNCESİ HACIKÖYÜN HUDUTLARI

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu