SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BİR ZAMANLAR GÜMÜŞHACIKÖYDE TÜTÜNCÜLÜK
BİR ZAMANLAR GÜMÜŞHACIKÖYDE TÜTÜNCÜLÜK
Bir dönemde Gümüşhacıköy denince akla ilk gelen bağ, bahçe, tarım hayvancılık ve zirat’ çılıkmış....

Tarih: 20.07.2012      Okunma: 4737     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Cahit TARHAN 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Bir dönemde Gümüşhacıköy denince akla ilk gelen bağ, bahçe, tarım hayvancılık ve zirat’ çılıkmış. Özellikle meyve, pekmez ve buna bağlı ailelerin kendi ihtiyaçları için ürettikleri yiyecekler yanında şarap’lık üzüm ve bağlı üretimlede ilçemizin meşhur bağ’ları ortaya çıkmış. Turna bağları, Muğullar bağlar, Kanlı bağlar, Hacana bağları, bu bağların bakımı, depilmesi, budanması, ilaçlanması başlıbaşına bir sektör olup, bağlarda görevli bağ bekçileri bulunmaktaydı. Bu arada hayvancılıkta ilçe ekonomisinde önemli yer tutmakta’imiş , her mahalleden bir sığır sürü’sü çıkar hemen hemen her evden en az bir hayvan bu sürüye katılırmış. Bilahare küçük aile işletmelerinde ev tezgahlarında dokumacılık ta önemli yer tutmuş. Sonralarda Gümüşhacıköy Tütünle tanışmış tütün için çok elverişli verimli topraklar bizi çevremizde ki diğer il ve ilçelerden öne çıkarmış. Bu tütün kitabı yazılmamış bir hayat yaşam biçimi olmuş. Bu siteye girip’te okuyan hemen hemen herkesin zamanında eline Tütün şilepesi mutlaka bulaşmıştır.

Çünkü tütün yapmayanlarda yapan komşulara tütün dizmişlerdir. Yada dikime yada kırmaya gitmişlerdir. Bir şekilde herkesin bir tütünle birlikteliği olmuştur.

Hayatımıza girmiş,  yaşam biçimi olmuş, yapılan planlamalar hep tütün parasına endeksli olmuş, tütünü içeri almadan ne kız satarım ne oğlan everirim yada bu seneki tütün parasına bir ev yaptırabilsek, bu seneki tütün parasına oğlan askerden gelecek çocuğa bir dükkan açabilsek gibi önemli planlamalar yapmak hep tütünün yaşamımızı nasıl etkilediğinin bariz örnekleridir.

Tabi birde hayaller var, bu sene bir ton çıkarabilsem, ben altı baş çalışıyorum bir tonu geçerim bide başfiyat tan verebilsek ve muhtemel gelir hesapları ve bunlardan yapılacak veresiye ödemeleri.

Bir kere mutlaka çoğunluğun ödeme borç hanesinde tütün parasına, tütün avansına diye yapılan veresiye alışverişler vardır. Manifaturacılara, Evliyanın İsmail’e bazen okul alışverişleri kitap kırtasiyecilere ayakkabı ve benzeri alışverişlere bile yansıyan tütüne dayalı bir ekonomi oluşmuştu.

Bir mesleği işi olmayan hemen herkes hiç değilse tütün yapardı. Bunun yanında bazı yerli memurlar memuriyetin yanında Aile ekonomilerine katkı destek amaçlı tütün de yaparlardı.

Hemen hemen hayata dair her şeyin içinde tütün vardı. Sevdalar tütün sonuna ertelenir, hayaller tütünden sonraya kalır. Çoluk çocuk bir ailenin tamamı buna göre yaşamını belirlerdi. Ölünü ağlatmaz denen bir şeydi.

Bunun la gelişen aile ekonomileri, buna bağlı yaşayan esnaf ve zanaatkarlar yanında o zamanlar RECİ’de denen, TEKEL idaresi ve yapılanması ve çalışanları da bu hayatın içinde ki unsurlardı.

Bununla hayatımızda neler vardı neler…

Fener yada Lüxüs lambaları, Lüx gerçektende lüks’tü, bunun bir de maşon denen ışık veren yanınca tül gibi olan bir malzemesi vardı, bu yüzden çok hassas davranırdık inanılmaz ama bazen kendimizden fazla önemserdik. Delgüç denilen dikim de kullanılan malzeme, saban denen dikim yeri çızık-çit çekmeye yarayan genelde benim çektiğim bir alet, çiçeklik sabahları aparatı değişince süzek’lik denen sulama kabı. Tütün sepeti ki çok amaçlıydı, sabah fide taşımaya ,kırma zamanı tütün yaprağı taşımaya yarar dı.

Tütün çapası, ilçemizde eski demirciler çarşısında yapılır tütün mevsimi öncesi demirci ustaları yaptıkları ürünleri tütün mevsimine hazırlarlar, Tütün iğnesi, Tütün ipi, bunlarda evliyanın İsmail’in dükkanda, evliyanın İsmail’in dükkanı o zamanın süper marketi durumundadır her aradığın malzemeyi bulmak mümkündür, buna nalburiyeden tutun kırtasiye, gıda her çeşit ürün dahil, Tütün salaç’ı, sergen, dizi, ip, denk, tehliz, gibi ve bunların yanında işin Lojistik tarafında at yada eşek ve bunların arabaları, koşumlarını yapan semerci, saraçlar, nalbant lar, Hep tütünle canlı diri bir yaşam bunları yapan satan esnaf düşünsenize bir tütün nelere kadir miş.

Tütüne gece kalkılıp gidileceği için genelde yazları yaşam çalışmakla geçer.

Gece’nin bilmem kaçı kırmaya gitmek üzere kalkıldığında askerlik yapanlar bilecektir. 1-3 yada 3-5 nöbetine kalkmak gibi bir şeydir. Çok zor muş ama çok önemliymiş.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

Ümran (Erbilgin) Beşkonaklı
Sn. Cahit Tarhan Tütünlü yıllar yazınızı okudum çok güzel. Ankarada yaşayıp yazları Gümüşte geçiren biri olarak o yıllara ait unutamadığım bir şey paylaşmak istiyorum. aileler her gece kırdıkları tütünü ertesi gün kapılarının önünde dizerlerdi sokaklar çok canlı ve neşeli idi. tütünü biten yandaki komşuya yardım ederdi sokakdan geçen bir inne diziyim diyerek oturur birbirleriyle sohbet ederledi o zamanlardan aklıma kazınan en önemli şey sokakların neşeşı ve canlılığı şimdi o sokaklar bom boş adeta bir papatya kasabası gibi.
  Tarih: 7.8.2012                                                          
 
Samet YARGÜL
Dayı o yıllarda biz yaşamadık ama anlattıkların gözümün önünde bütün detaylarıyla canlandı. Hacıköy'ün yıllar önceki tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve bunlara bağlı olarak gelişen sektörler,tütünün hacıköylülerin yaşamındaki yeri ve önemi anca bu kadar detaylı anlatılabilir.
  Tarih: 6.8.2012                                                          
 
Naci BAYBURT
Cahit Abi, bizlerin hiç unutamayacağı anıları çok güzel dile getirmişsin eline yüreğine sağlık..Tütünün herşeyinden bahsetmişsin bahsetmediğin de ben yamamlayım.Tek tek sökülür fidesi,tek tek sulanır,tek tek kırılır,tek tek dizilir,tek tek seçilir,Mart ayında başlanır,Eylül,Ekim gibi biter.Yazıların için teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.
  Tarih: 25.7.2012

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu