SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZDE CİPCİLİKTEN TAKSİCİLİĞE GEÇİŞİN SERÜVENİ
İLÇEMİZDE CİPCİLİKTEN TAKSİCİLİĞE GEÇİŞİN SERÜVENİ
Dünyada kırklı yıllarda başlayan otomotiv sanayi ülkemizde ellidört yılında başlamış, otomobili sektörü cip ile giriş yapmış bu günki hali almış..

Tarih: 19.02.2012      Okunma: 5490     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Alman firması, BMV  1923 yılında,  R32 model, motosikletlerin seri üretimiyle, çift silindir, 8.5 beygir gücü, 3 vitesli motosikleti üretmeye başlar, üretilen bu motosikletler hayatın bir çok alanında yer alır, 2. Dünya savaşında Hitlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, mobilite ve hız gücünü artıran motosikletleri savaş aracı olarak kullanmaya başlar. 

 

1938 yılında motosikletlerin ve diğer askeri araçların, modifiye edilmesi için manevra yeteneği güçlü, sağlam, güvenli, seri, genel maksatlı bir araç arayışı içinde olan  ABD ordusu, bu ihtiyacını karşılamak için bir yarışma düzenler. Bu proje için  135 firmaya  çağrıda bulunur.Üç firma  yeterlilik göstererek başvuruda bulunur;  ( BANTAM, WİLLY-OVERLAND, FORD bunları içinde WİLLY-OVERLAND ) firması kazanır, üretilecek modelin ismi; CJ1A , üretime başlayan araçlar askeriyenin emrine sunulur yapılan araçlar çok tutulur,  ikinci yılında CJ2 modelinde birkaç değişiklik yapılarak sivil halkın kullanımına sunulur.

 

Türkiye’de otomotiv sektörü 1950’lerin ortalarında başlamış, 1960’lı yılların ortalarında hız kazanmış, 1950’li yıllarda bazı prototip araçların üretilmesinden sonra ilk kez, 1954 yılında İstanbul Tuzla’da Jeep Fabrikası kurulur, Türk Willys Overland askeri cip  ve kamyonet yapımına başlar.   JEEP  bir markadan çok Türk halkı arasında ( Cip – Jip ) denmeye başlamış ve halk arasında bu tabir ile anılmaktadır.

 

19 Aralık 1966 yılında Anadol marka yerli otomobil seri üretime geçmiş, 1968 yılında Tofaş, 1971 yılında Murat 124 modeli, 1969 yılında Oyak Fransız  Renault, 1971 yılında Renault 12  marka otomobilleri üretmeye başlamıştır.

 

Yukarıda özetlediğimiz gibi dünya’da tekerlekli araçların üretimi 1940’lı yıllara dayanmakta olup, ülkemizde ilk motorlu  taşıt yapımı 1954 yılında Tuzla’da kurulan Jeep fabrikasında yapılmıştır.

 

1960 yıllara geldiğimiz zaman, araç olarak jeep’ler var piyasada, Gümüşhacıköy ilçemizde bulunan ciplerden, Kaymakam’ın makam aracı, Polis Karakol’da ve askeri birlik Jandarma’da var ve üç beş tanede ilçe merkezinde köylere ve çevre il ve ilçelere gitmek için cipciler vardır.

 

Gümüşhacıköy ilçemizde ilk cipci durağı, bu günkü ilçe belediyesinin  bulunduğu binanı olduğu yerin yanında, eski haliyle taş duvarın olduğu yolun kenarındaki alanda dururdu.  

 

Gümüşhacıköy ilçemizde cipcilik yapmış kişileri araştırdık ulaşabildiğimiz isimler;

 

Kuzunun Namık

 

Ahmet İNAN

Rıza KAHRAMAN

Mehmet ALICI ( Deli Memet )

Nail

Süleyman ( Tekkelioğlu )

İsmail ÇELİK

Dumanlı köyünden Cipci Kara Osman

Bozkurtların İsmail

Mevlüt

Hüseyin KALELİ ( Temürün Hüseyi )

Hasan KALELİ ( Temürün Hasan )

Pic Üsük

Nazım URGANCI  (Ağa Nazım )

Cipci Dursun

Ateş Oğlunun Türker

 

1970 yıllardan sonra  Gümüşhacıköy ilçemizde sayılı kişilerde otomobiller var, 1975 yıllara gelindiği zaman otomobiller yaygınlaşmaya başlar ve bu tarihte ilk taksi durağı, MEYDAN TAKSİ kurulur. İlçemizde kurulan ilk taksi durağının yeri Atatürk büstü yanında Osmancık arabalarının kalktığı duraktır.

İkinci taksi durağı 1976 yılında HUZUR TAKSİ, çarşı merkezinde Büyük cami bitişiği de yer alan tarihi Hacı Abdulları Hanı içinde, durağın yazıhanesi buradadır.

HUZUR TAKSİ KURUCULARI :

Mehmet TOKGÖZ ( Dodiş Memet )

Şeref SÖZÜDOĞRU

Muharrem DÖNMEZ ( Sallabaş )

İbrahim TURABİ

Mustafa KOYUNOĞLU

Ali Rıza PİRİNÇ

Abdullah KİREMİT ( Kel Abduk )

Kemal KETEN ( Tıstık Kemal )

Ali KÖKÇÜ

 

1978 yılında ilçemizde üçüncü taksi durağı kurulur ismi UZAY TAKSİ’dir . Uzay taksinin yeri, Böcekli Hamamın kapı girişinde yer almaktadır. Taksinin durağı da buradadır.

UZAY TAKSİNİN KURUCULARI :

Mehmet ÖZKOPARAN (Beşiktaşlı)
Kemal TÜRK (Ayanoğlu)
İbrahim UÇAR

Sami ( Keçiköylü )

Dursun CEYLAN

Mahmut KİZİROĞLU

Abbas GÜL

Hikmet TUFAN

Yakın tarihimize kadar, ilçe merkezinde üç taksi durağı faaliyet göstermekteyken, 2011 yılı ortalarında, belediyenin almış olduğu karar ile üç taksi durağı birleştirilerek bir taksi durağı haline getirilmiş olup şu anda ilçe merkezinde bir taksi durağı hizmet vermektedir.

Taksi duraklarının birleşinden önce isimleri ve duraktaki şoförleri ;

ŞİRİN TAKSİ : Zübeyde Hamın Caddesi üzerinde çayın sağ kenarında

Ali GÜL ( Abbas Çavuş )

İbrahim UÇAR

Nihat ATALAY

 

GÜVEN TAKSİ : Zübeyde Hamın Caddesi üzerinde çayın sol kenarında

Rıza KAHRAMAN

Mehmet TOKGÖZ ( Dodiş Memet )

Ahmet AĞIRBAŞ

 

LİDER TAKSİ : İlçe Merkezi Belediye Sitesi Karşısında 

Ahmet ÖZDURAK

Satılmış TAHTALI

Nafi GÜL

Gümüşhacıköy ilçemizde ilk kurulan taksi durağı  1976 yılında kurulmuştur, 2012 yılında da bir adet taksi durağı mevcut, arada geçen zaman dilimi 36 yıl demektir. İlçemizdeki taksi durakları ile geçmişe bir sörf yaptık ve yorumları sizlere bırakıyorum.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

gümüş hacıköy deki cipciler...
bu haber eskiye dönük nostaljik güzel bir haber olmuş ama eksik bilgi ve isim çok... Gümüşhacıköyle ilgili böyle bir haber yapılacaksa birazdaha derin araştırma yapılıp yazılırsa daha iyi olur kanısındayım... örnek olarak yaşayan cipcilerle rröpörtaj yapılmalı idi ben bildiğim kadar katkıda bulaunayım... Mesela en meşhur cipciler unutulmuş... Bozkurtların İsmail... Mevlüt... Temürün Hüseyin..(KALELİ) Hasan(KALELİ)... kardeşler. piç üsük... Aga Nazım(URGANCI)... cipci dursun... kuzunun namık... ateş oğlunun türker... vs. birde bunların kendine özgü kabağouz hikayeleri vardır ki... evlere şenlik... bir dönemde kavgaları rekabetleri ile gümüşhacıköye damgalarını vurmuşlardır... bu cipcileri yazarken bunlara lojistik ve teknik destek veren ermeni motor ustası İprim Ustayı ve diğer ustaları yadetmemek haksızlık olur kanısındayım... saygılarımla...
Mevlüt KALELİ  Tarih: 19.2.2012

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu