SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
MUAMMER BAĞZIKLI ( MİDİLLİ )
MUAMMER BAĞZIKLI ( MİDİLLİ )
Gümüşhacıköy ilçemizin eski şoförlerinden midilli lakabı ile tanınan Muammer Bağzıklı ile görüşme yaptık...

Tarih: 13.02.2012      Okunma: 3395     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Muammer BAĞZIKLI  ( Midilli ), 1932 yılı Çay Mahallesi Yığman Sokakta dünyaya geldi, babası Hüseyin BAĞZIKLI, aslen   kabaoğuz köylerinden olup,  Gümüş’e gelerek yerleşmiş, dönemin en hızlı ve adı sektörde hatırlı olan, eski at arabacılardandır. At arabacılığı deyip geçmeyin  motorlu taşıtların olmadığı dönemde tek taşıma aracı at arabasıdır. At arabası koşmak o işi yürütmek itibarlı ve hatırı sayılır meslekleri arasında yer aldığı gibi at arabası koşmak büyük bir marifet işidir. Uzun yolculuklar yapılmak suretiyle nakliyenin tek sektörel aracı at arabalarıdır. Hüseyin BAĞZIKLI,  Amasya merkez ile Gümüşhacıköy ilçemiz arasında yaş sebze ve meyve taşımacılığı yaparmış.

Hüseyin BAĞZIKLI’nın 2 evladından küçük olan, Muammer BAĞZIKLI ( Midilli ) baba mesleği olan nakliye işine 18 yaşında giriş yapar, yıl 1950’dir. Demokrat Partinin ilk iktidar yılı olan 50’li yıllarda, teknolojik patlamalar oluşmuş, at arabası ile yapılan nakliye işleri yerini motorlu taşıtlara bırakmaya başlamıştır.  Muammer amca ilçemizde Deviş Usta olarak bilinen eski kamyoncu, nakliyecilerden, Derviş TAKFUR’un yanında çalışmaya başlar. O dönemde, Ford, Austın kamyonlar revaştadır.

2 yıl süre ile burada çalışır, 1952 yılında, Askerlik vazifesi için Manisa Doğukışla’ya gider, 1954 yılında askerlik dönüşü, ilçemizde eski  Kamyoncu  Bodur Hasan’ın yanında iki yıl süre ile çalıştı. 1956 yılında Bulak köyünde, Osman Ağa olarak bilinen,  ( Osman VAR )’ın  Austın, Fargo marka kamyonlarda  8 yıl süre ile çalıştı. 1964 yılında Gümüşhacıköy ilçesine gelerek, eski kamyonculardan Kara Saliv’in kamyonunda 1 yıl süre çalıştı. 1965 yılında, Çavuş köylü Aşur Ağa olarak bilinen ( Aşur Aydın)’ın yanında 2 yıl çalıştı, 1967 yılında, Ali Özfırat’ın kamyonunda’da  2 yıl süre ile çalıştı. 1970 yılında, 1967 model Matador Marka minibüsü alarak, Merzifon Hacıköy arası 50 kuruştan yolcu taşımaya başladı. 1972 yılında, ilçemizde Kavlağın Mustafa olarak bilinen kişi ile sıfır 20 kişilik Bedford Yarım Otobüs alarak Merzifon Hacıköy arası çalıştırırlar. 1990 yılında 24 kişilik 50 NC Fiat minibüs alarak, Merzifon Hacıköy arası çalışır.  1993 yılında 302 Mercedes Otobüs alır, bu arada emekliliği gelir ve otobüs ile Gümüşhacıköy ilçemizde, Düğün, Tören, Merasimlere toplu yolcu taşıması yaptı.

İzmir’de oğlu Murat ile birlikte ikamet eden, Muammer BAĞZIKLI ( baba midilli )’yi ziyaret ettik kendisi ile bir kare resim alarak yaptığımız röportajımızı yayınlıyor, geçmişe giderek Merzifon Hacıköy arasında yolculuk edenlerin anılarını tazelemek istedik.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu