SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ALİ GALİP TUNCAY HOCANIN ARKASINDAN
ALİ GALİP TUNCAY HOCANIN ARKASINDAN
Gümüşhacıköy ilçemizin kültür abidesi, öğretmen, eğitimci, araştırmacı, tarihçi, yazar, muhabir, gazeteci, kütüphane müdürü ve bir çok kimliği ile her zaman yaşadığı dönemde ön planda olan, Merhum Ali Galip Tuncay hocayı...

Tarih: 06.02.2012      Okunma: 6082     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Gümüşhacıköy ilçemizin kültür abidesi, öğretmen, eğitimci, araştırmacı, tarihçi, yazar, muhabir, gazeteci, kütüphane müdürü  ve bir çok  kimliği ile her zaman yaşadığı dönemde ön planda olan, Merhum Ali Galip Tuncay hocayı Gümüşhacıköy ilçemizde eskilerden tanımayan yoktur çünkü öğretmen olması ve kütüphane müdürü olmasından dolayı ilçemizde öğrencilik dönemini geçiren herkes Galip hocanın sert ve ciddi tavrını bilir ve  onu gören bütün öğrenciler çekinirdi. 35 – 40 yıl öncesinde, kimsede bulunmayan cihazlar, Galip hocada bulunurdu, çocukluk dönemimizde teknolojik aletlerden piyasaya yeni çıkan cihazların bir çoğu piyasaya çıkmadan, Galip hocanın elinde görünürdü, hatta fotoğraf makinaları çok yaygın olmadığı için o her tarafta fotoğraf çeker, özellikle resmi bayramlarda, okullarda fotoğraf çekimi yapardı. Sitemizde bulunan bir çok siyah beyaz resim onun makinası ile çekilmiştir.

 

Hele ben hiç unutmuyorum, ortaokul dönemimizde İngilizce dersimize giriyordu, bende bir dayağını yemiştim. Bana dayak atarken,  dayak sebebini de elindeki mukavva dosyayı  kafama vururken söylemişti, bana vurma sebebi ise onu çarşıda gördüğüm için selam vermeden geçmem ve tanımayışımmış.

 

Galip hoca, Gümüşhacıköy ilçemizde tarihi eserler bakımından ve tarihi bilgileri bakımından donanımlı olduğu için ilçemizi akademik konularda literatür’lere kavuşturmuş bir isimdir.

 

İstanbul Üniversitesinde  Prof.Dr.Mehmet Özsait Gümüşhacıköy ilçemizin çeşitli yerlerinde  araştırma yapmış olup bu çalışmaların gün yüzüne çıkmasında Galip hocanın çok önemi olduğunu bizzat görüşmemizde  anlatmıştır. Galip hoca ilçemizde bulunan eski kütüphanede, İstanbul Üniversitesinden gelen araştırma  ekibi için, kütüphanenin bir kenarında oda hazırlatarak, araştırma ekibine barınma, yeme içme gibi gereksinimlerini temin ederek bizzat ilgilenmiş bir insan olarak, Gümüşhacıköy ile ilgili  tarihi bilgilerin, bilimsel çalışmaların hem Türkiye’de hem de  dünya literatüründe yer almasını sağlamıştır.

 

04.02.2008 tarihinde Adana’da ikamet eden oğulları, Kürşat ve Hürriyet’in  yanında vefat eden Galip hocanın mezarı Adana’dadır.

Bizde karınca kararınca sitemiz adına ilçemizde, bölgemizde yaşayıp aramızdan ayrılan değerli şahsiyetleri sizlere bildiğimiz ve edindiğimiz bilgiler ışığında tanıtmaya çalışıyoruz. Aslında bazı konular iki satır iki cümle ile anlatılmaz ama elimizden gelen bu kadar.

 

Galip hocaya Allah’tan Rahmet diliyoruz..

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

Ahmet ŞAHBAZ
Derler ya on parmaginda on marifet iste Merhum Ali Galip Tuncay İçin soylenmis bir soz.Her turlu muzik aleti calar,fotograf filim ceker kitap ciltler,agac is I oyma yakma YAPAR Beden Egitimi,muzik,ingilizce dersleri verir tam bir tarih Ve kultur birikimi olan dopdolu bir egitimci nur icinde yatsin.
  Tarih: 14.8.2014                                                          
 
Sevi oğultekin
Kaç yıl geçti ben her fırsatta hala galip hocayı anlatırım...Onun ne yapmak istediğini yıllar sonra daha iyi anladım...Kütüphanemiz onun sayesinde aydınlık, tertemiz, sıcacık bir yuva gibiydi bize. Özellikle kış aylarında öğlen okuldan çıkıp evde alelacele yemeğimizi yiyip karlara bata çıka kütüphanemize koşardık...iki yada 3 soba gürül gürül yanardı.iki müstahdem bir sekreterimiz ve Galip hocamız her zaman orada olurdu. Mesafeli biriydi, çok saygı duyardık, severdik ama çekinirdik de... Biz kitapların o büyülü dünyasına dalarken, Galip hoca kapısı her zaman açık olan odasında ayakta keman çalardı, dışarıda lapa lapa kar yağardı...Fonda o güzelim keman sesi...o anlar hiç bitmesin isterdik... Nur içinde yatsın Galip hocamız bize hiç farkettirmeden ne güzel şeyler yapmış bizim için...ne güzel tohumlar atmış içimize...dedim ya, şimdi daha iyi anlıyorum ne yapmak istediğini...hep sevgiyle, saygıyla anıyorum Galip Hocamı
  Tarih: 10.9.2013                                                          
 
FERHAT DOKGÖZ
BİR DAHA GELMEZ TAM BIR BEYEFENDI KÜLTÜR ILIM ADAMI SAYISIZ HIZMET VE EMEGI VARDIR TANIYAN IYI TANIR BIR DAHA GELMEZ VE YETIŞMEZ INSAN,RUHUN ŞAD OLSUN BUYUK INSAN ALLAH RAHMET EYLESIN,SEVGILI HOCAM SITENIZE AYRICA TEŞEKKÜRLER,GENÇ NESILLER İYİ TANISIN ÖRNEK ALSIN,
  Tarih: 4.3.2013

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu