SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖY´DE FENER ALAYLI ESKİ BAYRAMLAR
GÜMÜŞHACIKÖY´DE FENER ALAYLI ESKİ BAYRAMLAR
Sitemiz yazarlarından Rıza Şentürk abimizin kaleminden ilçemizde yapılan eski milli bayramlarla ilgili yazısı....

Tarih:       Okunma: 5357     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : R.Şentürk ( Çığır ) 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

 Geçmişe dönüp baktığımda, sinsin ocağının alevlerinden yükselen kıvılcımların ışığında, mazide kalan ekip, önce kıvrak ritmiyle, halay çekiyordu Cumhuriyet meydanında. 60’lı yıllara kadar Cumhuriyet meydanı başka bir biçimdeydi. Şimdi belediye binası olan yerde, ağaçlı havuzlu yüksek bir tepe vardı. 27 Mayıs darbesinin Belediye Başkanı Erhan Adlı zat, bütün yeşili budayıp, şehir kulübü yaptırmıştı tepenin üzerine, yazıklar olsun o sivri kafalı kaymakama, ilçemizin yüreğini koparıp gitti. Ona 80’li yıllarda İzmir Eşrefpaşa nikah salonunda rastladım. Vali olamamış, yaşlanmış, ihtiyar şef karsonlara dönmüştü. Merhaba bile demedim onu görünce, içinde bir oh çektim, iyi ki yetki alıp vali olamamış dedim. Şayet bu tesadüfen eline yetki geçerse, çimleri  bile budayacağını söyledim. Koparmıştı tarih ve güzellik abidesi tepeyi  Gümüşhacıköy’ümüzden, milli bayramlarda sinsin ocağı yakılır, sinsin oynayıp halaylar çekilirdi, Cumhuriyet meydanında, havuzlu tepemiz, 1600’lü yıllarda, bu günki Bedestan binasına, kızaklar üzerinde taş kaydırmak için yapmıştır.

Cumhuriyet döneminde, mezarlıktan parka dönüşmüş, çevre illerde bile yoktu böyle görkemli bir park, benim çocukluğum  belediye parkı günlerde geçti. Çocukluğumuzda Gümüşhacıköy musiki cemiyeti, eski belediye binasından yayın yapar, yaz gecelerinde dolup taşardı park, tepeden caddeye bakan alan, milli bayram yeriydi. Gündüz, günün anlamını, ilçe idare amiri konuşmasıyla açar, sonra okul öğrencileri gösterilerini yapardı. Günün akşamında sinsi ocağı yakılır, halaylar çekilir sinsin oynanırdı. Halaybaşı genelde Paşa Sülülerin gavur Ali olurdu. Yakışırdı gavur Ali halay başına, sanki o başı çekmezse halay başsız kalırdı. Karayağız,  palabıyıklı, yakışıklıydı, gavur Ali, düzgün giyerdi elbiselerini, sekizköşe kasketli, lacivert ceket, üç düğme yelek, beyaz gömlek, İngiliz haki kilot pantolan, siyah körüklü çizme, seçtiriyordu sektiriyordu kıvrak oyunuyla, cilit yeni elbiselerin içinde gavur Ali’yi, halay tutanların hepsi bu tip elbise giymeliydi ki, halaya sıraya girsin. Bu elbiseler devamlı giyilmez, gizlencelikti, önemli günlerin dışında gardolapsızlıktan, ceviz sandıkta beklerdi. Korkutlu Setoğ Kahyanın davulu güm, güm öterken, kalaycı Kazım ustanın özenle yaptığı fişekler göklere yükselirdi. Ortada yanan ateşin yansıması, halaycıların cilalı çizmelerini yalarken, zurnacı Saraycık’lı Hüseyin dayı habire zurnasına üfler, avurtları bir inip, bir çıkarak, ikide bir kafasını sallayıp, halaycıların ritmine kaptırırdı kendini. Yakından boru ve trampet sesleri duyulur, fener alaylı yavru kurt izci takımı, alana yaklaşırken, görevli zabıta düdüğünü çalar, izci takımına yol açardı. O zaman halay ekibi mola verir, davulla zurna susar, ateşli alandan geçen meşaleli izci takımı, borazanbaşının verdiği komutla onuncu yıl marşını gür ve keskin şekilde haykırarak ortalığı inletirdi. Alanda birikmiş ahali alkış ve yaşasın sesleriyle fener alayını karşılarken, yavru kurtlar merasim geçişiyle halkı selamlayarak ilerler, batıya doğru uzanarak, pencerelerden aldıkları ikinci alkışlarla, yavaş yavaş alandan uzaklaşırlardı. İşte eski milli bayramlar ve ilçemizden koparılan tepe ve parkımızın taş yığınına dönmüş bu günki hali.

Biliyorum, hiçbir şey gidenleri geri getirmeyecek ama milli duygularımızın daha  da yükseleceği bir gerçek. Ben halayları ve onucuyıl marşlı yavru kurtların fener alaylarını özlüyorum.

 

                                                                                                                               26 KASIM 2011

                                                                                                                    Rıza Şentürk  ( ÇIĞIR )

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu