SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BÖLGEMİZE RÜZGAR TRİBÜNLERİ KURULUYOR
BÖLGEMİZE RÜZGAR TRİBÜNLERİ KURULUYOR
Merzifon Tavşan dağları sırası, Merzifon ile Belvar arasındaki baktepe mevkiine 16 adet rüzgar tribünü kuruluyor. Her tribün 5 bin kişilir bir yerleşim yerinin elektiriğini karşılıyor...

Tarih: 14.11.2011      Okunma: 5678     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Dört yıl öncesine kadar, Gelibolu yarımadasında rüzgar tribünlerinin yapımını görmüştüm, çok ilgimi çektiği için arabayı kenara çekip,  görmek  için arabanın bagajında bulunan dürbünüm ile izlemiştim.

Bu yıl kurban bayramı için memlekete gittiğimde, Merzifon havaalanı tarafında, Belvar’ın üst kısmına rastlayan dağlık bölgede BAKTEPE mevkiinde, iki adet rüzgar tribünü gördüm, tribünlerin olduğu dağa çıkmaya karar verdim. Belvar’ın içinden dağa doğru 20 km. yol gittim tribün inşaat sahasına girişe müsaade etmediler, ilgili şantiye yetkilisi ile görüşmeler yaptım izin aldım ve konu hakkında bilgi almak için rüzgar tribünlerinin yapıldığı alanlara doğru gittim. İki tribün kurulmuş; arabadan dışarı çıktığımda öyle soğuk ve rüzgarlı bir hava ile  karşılaştım, sağ yanımda tepeden, Havza'yı, sol tarafımda Suluova, arka kısmımda Merzifon, yedikır barajı sanki ayağımın altında öyle hakim bir tepeki her yer ayağımın altında, öyle bir rüzgar esiyorki sanki adamı atacak,bulunduğum yerden kurulu olan tribünleri incelemeye başladım, her tribünde dokuz ana parça var, her parçayı bir tır getiriyor. Bir tribünde 3 kanat var, kanatların montalı olduğu döner başlıklı cihaz kocaman bir kamyon şeklinde, her kanat'ın uzunluğu 50 metre, dairesel yarı çapı ise 100 metrelik bir alanda döner başlığa monteli, yerden yüksekliği 100 metre, ana gövde daire kesiti 5 metre, yere monteli olan ana gövde içinde bir asansör sistemi ve birde merdiven sistemi var. Geriden göründüğü kadar basit bir şey olmadığını, büyük bir proje ve dev bir çalışma ekibi ile karşılaştım.Hali hazırda 80 kişilik bir çalışma ekibi olduğu en az 20 tır’ın devamlı sefer yaptığını gördüm.  

Yetkililerden aldığım bilgiye göre kurulacak olan, 16 adet rüzgar tribününden elde edilecek enerji ile  80 bin nüfuslu bir yerleşim biriminin tüm elektrik enerjisinin karşılanabileceğini öğrendim. Yapımı devam eden 16 adet tribün inşaatı, EKSEM HOLDİNK’ tarafından yürütülmekte olup, aynı yerde iki projenin çalışmalarının devam ettiğini ve ileriki zamanlarda toplam 50 yakın rüzgar tribününün bölgede yapılacağını öğrendik.

Türkiye’de  2007 yılında, kısa adı ( PEPA) olan, “ Türkiye Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Haritası “ çıkartılarak, bu alanlar tespit edildi. Rüzgar tribünün kurulması gereken yerlerde, rüzgarın hızının 6.5 metreyi aştığı yerler olması gerektiğinden, Türkiye rüzgar potansiyeli açısından dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada,  Türkiye’de ilk rüzgar tribünü, projesi 1980 yıllara dayanmakta olup, 1995 yılında ilk rüzgar tribünü, İzmir Çeşme Germian’da 3 adet tribünün kurulmasıyla başlamıştır.  

Rüzgar Tirbünü : Rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektirik enerjisine dönüştüren sistemdir.

Rüzgar Tirbününü Oluşturan Sistem : Kule, Jenaratör, hız dönüştürücüleri ( dişli kutu ), elektirik-elektronik elemenlar ve panelvandan oluşuyor.

Rüzgar Tirbünlerinin Kuruluş Sistemlerine Göre : Boyut ve tip olarak değişik görünse de genelde eksenlerine göre; Yatay Eksenli ( YERT ), Düşey Eksenli ( DERT) tirbünler olarak iki sınıfa ayrılmaktadır.

Evlere kurulabilen rüzgar tirbinleri 100 m2 alanlı bir eve kurulması halinde sistem 4.800 liraya mal olurken,   25 sene garantili, 3 ile 5 arasında esen bir rüzgar ile tribün 6 saat çalışarak  bir evin ihtiyacını karşılamaya kafi gelmektedir. Evlere takılan rüzgar tribünü, 4 yıl içinde kendini amorti ettiği gibi  bu sistemi evine kuran kişi 21 yıl elektiriğe hiç para vermiyor. Elektrik faturalarından hesap edilerek, 4 kişilik bir ailenin ortalama aylık 65 liralık elektrik faturası çıkmaktadır.

Ben öyle hayal ediyorum ki gelecek bir zamanda, bölgemizde İnegöl dağına, dikmen tepesine’de rüzgar tribünleri kurulur.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu