SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖY İLÇEMİZDE AYAKKABICILIĞIN TARİHİ (2)
GÜMÜŞHACIKÖY İLÇEMİZDE AYAKKABICILIĞIN TARİHİ (2)
Gümüşhacıköy ilçemizde Ayakkabı ve ayakkabıcılık üzerine bir çalışma yapan sitemiz yazarlarından Berç Sözüdoğru´nun yapmış olduğu bir çalışmanın ikinci bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Tarih: 06.06.2011      Okunma: 3980     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : B.SÖZÜDOĞRU 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

AYAKKABICILIK   VE  İLÇEMİZ  ESKİ  AYAKKABICILARI  ( 2 )

Ayakkabıcılar Arastasında hatırlanan en eski usta, Ohannes Kalpak usta olup, önceleri çarık ve çapula imal ederdi. Daha sonra eski tamiratı yapan ustanın oğlu Hayik usta Kırmızıların hanın girişinde dükkan açmış oğlu Baruyr ile Birlikte ısmarlama imalat yapmışlar sonra İstanbul’a taşınmışlar baba burada ölmüş, Baruyr usta mesleğe önce burada icra etmiş şu anda da  Fransa’da devam etmektedir.

        Sait ve Abdullah Kardeşler arastanın en eski ustaları olarak mesleği icra etmişler. Abdullah usta Belediye tahsildarı olmuş, Sait ustada bırakmıştır.       

     Arastanın en eski ustalarından Macun Ali usta arastanın çıkmaz bölümünde oğlu Emin ile ısmarlama imalat yapmış,  birçok ustanın ustası olmuştur.

         Hafız usta arastanın kaliteli ısmarlamacılarından olup, Serkis Kazancı, Garabet Lord, küçük Serkis  Kazancı, Mikail Tüne gibi yetiştirdiği ustalarda özenli ayakkabılar yapmışlardır.

       Tüloğlu lakaplı Parunak Tüloğlu arastanın en eskilerinden olup, başını devamlı sağa sola sallama hastalığı olan oğlu Serkis usta ile Köylü bayanların düğünlerde giydiği altı kabaralı, yüksek ökçeli burnu yukarı kıvrımlı, yanları süslü

ayakkabılarıyla ünlüydü ve ayakkabıları büyük talep görmüştür.

        Mıgır Ferman arastada oğlu Kirkor Ferman ile imalat yapmış, Baba hacıköy’de ölmüş. Kirkor usta  mesleği Agop Kuyumcu ustadan öğrenen Setrak Özbal ile Köprübaşına yakın ortak dükkan açmış, Bir süre sonra meslek değişikliği yaparak aynı yerde manavlık yapmışlar, Kirkor usta İstanbul’a taşınmış mesleğe devam etmiş burada ölmüştür. Setrak usta Merzifon’da geçirdiği Trafik kazasında yaralanmış, daha sonra ölmüştür.

     Boğos Cünün usta oğulları Ohannes ve Kevork ile arastada imalat yapmış, öldükten sonra Ohannes usta oğulları Vahan ve Simyonla devam  etmiş, Kevork usta ise mesleği bırakarak Transistörlü aletlerin yaygınlaşması ile büyük atak yapan radyo, pikap, teyp vb. imalatçısı Phılips’in bayiliğini yapmış kendisi İsmet ve Şinasi adlı iki arkadaşı ile Çorum yolunda geçirdği kazada ölmüşlerdir. Ohannes ustanın ölümünden sonra oğulları bir süre devam etmişler şu anda İstanbul’da  meslekleri ile ilgili işlerle iştigal etmektedirler.

      Parunak Tüloğlu ustadan mesleği öğrenen Agop Kuyumcu usta arastada dükkan açmış, Kirkor Şikar, Setrak Erbal, Hasan  Demirel, Kirkor Ferman, Haydar Oruç gibi Ustaları yetiştirmiş daha sonra Samsun, Çorum gibi yerlerden getirdiği kundura vb.lerinin ticaretini yapmış İstanbul’da ölmüştür.

 Hacımusaoğlu Halil ve İsmail Kardeşler arastada imalat yapan ustalardan olup Mınak Lord ve Veli Ustanın ustaları olmuşlardır. Mınak Usta İstanbul’a taşınmış mesleğe burada devam etmiş daha sonra deri giysi işi ile iştigal ederek buradan emekli olmuştur.

      Rupen Göcen, Kardeşi Araz Keğam ile Terziler arastasında imalat yapmış kardeşi ölünce ayakkabıcılar arastasında Tüloğlulardan aldığı dükkanda yetişirdiği oğlu Artin Usta ile devam etmiş vefatından bir süre sonra oğlu İstanbul’a taşınmış mesleğe burada devam etmektedir.

        Arastanın tüm saya işini özenle diken ve tek sayacısı olan Hacı Rupen Usta Amerika’ya gitmiş yad ellerde ölmüştür.

        Serkis Kazancı usta mesleğe Boğos Cünün ustanın yanında başlamış, Macun Ali usta ve Hafız ustanın yanında kalfalık yaparak usta olmuştur. Arastada Ferah kundura adı ile açtığı dükkanında ısmarlama yapmış, daima yeni modeller yaratmış albenili, zarif, dayanıklı ıskarpinleri ile İlçemiz yöneticilerinin ve ileri gelenlerinin tercih ettiği ustalarımızdan olmuştur. Daha sonra Almanya’ya gitmiş emekli olduktan sonra yazlarını İstanbul’da geçirmektedir.

         Mustafa Kütük Osmancık cad. ile Ülkü caddesinin kesiştiği köşede uzun yıllar ayakkabı, deri, kösele vb.satışı yapmıştır. Mustafa Kütük mesleği oğlu Abdullah Kütük devam ettirmiş Rahmetli olan Mustafa Kütüğün oğlu Abdullah bu meslekten emekli olarak hacıköyde ikamet etmektedir. Abdullah Kütükten sonra oğulları Mustafa ve Ahmet Kütük bu gün ayakkabıcılığı halen bedenstendeki arastadaki dükkanlarında devam ettirmektedir.

      Artin Özuzun ve Aristakis ustaları yetiştiran Osman Ak usta arastanın önemli   ustalarından olup ısmarlama yapmıştır.

        Niyazi Kipriksiz, Kirkor Şikar, Serkis Kazancı’yı yetiştiren Hosep usta, Terzi arastasının girişinde imalat yapmış ustalardandır.

       Şefin Kemal lakaplı Kemal Dündar , Arastanın çıkmaz bölümünde mes ve ayakkabı imalatı yapardı.

        Bici Mustafa arastanın ustalarından olup, Abdullah Ocaklı ve başka ustalar yetiştirmiştir. Abdullah Ocaklı oğlu Mevlüt Ocaklı ile mesleği halen devam ettirmekte olup Gümüşhacıköy ilçemizde el yapımı ayakkabı yapmaktadır.

       Mustafa ve Abdullah Ejder kardeşler arastada imalat yapan ustalar idi. Mustafa ustanın iki oğlundan büyük olan Mehmet ayrılarak dükkan açmış. Hüseyin babası Mustafa ustayla Cadde de lastik ayakkabı satışı dükkanında Mesleğe devam etmiştir. Mehmet Ustanın oğlu Cemil usta halen mesleğe devam etmektedir.

       Abdullah Nemlioğlu oğulları Ahmet ve Ali ile arastada imalat yapmışlardır.

      Haydar Oruç Usta, ustası Agop Kuyumcu’dan mesleği öğrenmiş, ustasından dükkanı devralmış mesleği oğulları ile devam etmiştir. Haydar Oruç ve oğulları Gümüşhacıköyde halen mesleğe devam etmektedir.

      Simon Usta Köprübaşında dükkan açmış özenle yaptığı ısmarlama ayakkabılarla ünlenmiştir.

      Abdullah Batak usta Boğos ustanın çırağı olup oğlu Kadir ile mesleği arastada ifa etmiş ölümünden  sonra oğlu Kadir usta devam etmiştir. Kadir Batak rahmetli olmuştur mesleği oğlu Abdullah Batak halen arastada devam ettirmektedir.

    Arastanın eski ustalarından Yakup usta ısmarlma ayakkabı imalatında tanınmış ustalardan olmuştur.

      Korna Şevket, Paspas, Giragos, Mehmet Çivici, Matyos , Koca Ismak, ustalar ayakkabı tamircisi olarak mesleğe hizmet etmişlerdir.

 

 

( İkinci Bölüm Notu : Yazımızda adını yazamadığımız unutulan ustalarımız varsa bize bildirmeniz halinde eklemek isteriz.)

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu