SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
PUSACIK KÖYÜ
PUSACIK KÖYÜ
Amasya İli Gümüşhacıköy ilçesi Kabaoğuz köylerinden Pusacık Köyü bilgileri....

Tarih: 10.05.2011      Okunma: 8622     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

PUSACIK KÖYÜ BİLGİLERİ

Köyün Adı : PUSACIK
Hane Sayısı : 105
Nüfus Sayısı 2000 : 637
Nüfus Sayımı 1997 : 413
Seçmen Sayısı : 385
Komşu Köyleri : DUMANLI, ÇAL, KIZIK, KAĞNICI
Amasyaya uzaklığı : 95 Km
Gümüşhacıköye uzaklğı : 25 Km
 
Muhtarın Adı                             NUH ACAR

2000 Yılı Köyün Nüfusu          :   501

2006 Yılı Köyün Nüfusu          :   224

Köy Hane Sayısı                      :   117

Amasya’ya Uzaklığı                 :   102

Gümüşhacıköy’e Uzaklığı         :     32

 
MUHTARLIK TELEFON      :  0 358 757 94 05
MUHTAR TELEFON            :  0 537 368 17 81


2004 - 2009
DÖNEMİ MUHTAR VE AZALAR
Muhtarının Adı : BİLAL AKKAYA
Muhtarlık İrtibat Telefon : 0 358 757 94 05
Muhtarın Azaları : HALİL ÖZDEMİR
Muhtarın Azaları : HASAN GÜMÜŞ
Muhtarın Azaları : SADIK KARATAŞ
Muhtarın Azaları : AHMET ALTUNDAŞ
Köyün İmamının Adı : ŞENNUR OSMAN ÇAKIR
Sağlık Memurun Adı : NURCAN BODUR
Okulun Öğretmenleri :

PUSACIK KÖYÜNDE MUHTARLIK YAPMIŞ İSİMLER

AHMET BALCI ( Muhacır Ahmet )
SADIK ERDOĞMUŞ ( Terzugil )
HAMİD ALTUNTAŞ ( Hacı Hamid )
MUSTAFA BOLAT ( Küçük Muhtar )
NİYAZİ BOLAT ( Niyaz Beğ )
HASAN ACAR ( Kalaycı Eski Muhtar )
NİYAZİ BOLAT ( Niyaz Beğ )
DURSUN BOLAT ( Dursun Beğ )
NİYAZİ BOLAT ( Niyaz Beğ )
İSA ALTUNTAŞ ( Ese )
HASAN AKKAYA ( Abdullahın Hasan )
BİLAL AKKAYA ( Hacı Yusufun Bilal )


PUSACIK KÖYÜNDE BULUNAN MAHALLELER

1-Akkıyı Mahallesi
2-Üstkıyı Mahallesi
3-Güdük Mahallesi
4-Kumderesi Mahlesi
5-Kızılca ören Mahallesi


KÖY İÇİNDE TOPLANMA YERLERİNİN İSİMLERİ

1-Peklik eteği = Üst kıyı mahallesinde
2-Çitin altı = Üst kıyı mahallesinde
3-Cami önü = Üst kıyı mahallesinde
4-Terzügilin evin önü = Alt kıyı mahallesinde
5-Sabrinin evin yanı = Alt kıyı mahallesinde
6-Kara Aymedin Harman yanı = Alt kıyı mahallesinde

KÖYÜN DERELERİ VE ÇAYLARININ İSİMLERİ

Ağca çayı deresi
Çatal köprü deresi
Köy içi deresi

EKİM YAPILAN ÜRÜNLER

Buğday
Arpa
Yulaf
Mısır
Fiğ
Mercimek
Nohut
Patetes

PUSACIK KÖYÜNDE BULUNAN SÜLALELER

Çulhalar Sülalesi
Alakediler Sülalesi
Lafcıoğulları Sülalesi
Ağcalar Sülalesi
İmamlar Sülalesi
Tekaalle Sülalesi
Softalar Sülalesi
Ömergocalar Sülalesi
Karamaşlar Sülalesi
Capcalar Sülalesi
Karabıyıklar Sülalesi
Molalar Sülalesi

PUSACIK KÖYÜNDE KULLANILAR SOYADLAR

Acar
Bolat
Karadaş
Altundaş
Akkaya
Karabıyık
Davulcu
Çelik
Gümüş
Balcı
Ceylan
Özdemir
Erdoğmuş
Cinkaya
Tüfenkci
Turan


KÖYDE KULLANILAN BAZI LAKABLAR

PATNOS
TIKI TIKI
ECİR
GÖBELO
ADÜŞ
YAZAĞASI
AZAP
KABACA
MENTÜK
TEK GANET
TONGA
KUTCA
MUTUK
ANCİK
YALANCI
TERZÜ
KAMAL
PARTİ
ZARZARKÖYÜN GEÇİM BAŞLICA GEÇİM KAYNAKLARI

Hayvancılık Küçük Büyük Baş
Kendisi ve Hayvanlar için Ekim Dikim Tarım İşi
Dar ve küçük evlekler halinde Sebzelikler Bahçeler
Başlıca Geçim Kaynağı İse El Sanatı Olarak KAŞIK'cılık
Köyde Rize Çay Fabrikasından Emekliler Bulunmaktadır

AYRICA BUNA İLAVETEN ;

KÖYDE YOĞUN ŞEKİLDE GURBET HAYATI VARDIR (YURT DIŞINDA İNŞAAT İŞÇİLİĞİ )AYRICA SON ZAMANLARDA EMEKLİ SAYISI ARTMIŞTIR İNSANLARDA EMEKLİLİKLERİNİ KÖYÜNDE YAŞAMA MATALİTESİ VARDIR.ÜLKEMİMZİN KENTLEŞME SÜRECİNDE KÖYLÜLERİMİZ İSTANBUL BAĞCILAR VE KÜÇÜK ÇEKMECEDE GETTOLAŞMA MODELİYLE ŞEHİRDE YERİNİ ALMIŞTIR.BİR
KÖYÜN YAYLA VE DAĞ BÖLGE MEKİLERİNİN İSİMLERİ

ALAN KAVAĞI MEVKİSİ :

Pusacık köyünün ilk yerleşim alanı olduğu rivayet edilmekle birlikte. Tarif edilen bu alan kavağı denilen yerde bir kavak ağacının olduğunu ve ve kalınlık kök devresinin altı insan kulaçlarının ellerinin bir birlerine değdirmeleri neticesinde zor kavuştuğu ve devresinin 10 metre civarında olup, 500 asırlık bir geçmişi olduğu rivayet edilmekktedir. 2002 yılında bir afet neticesinde şiddetli rüzgardan dolayı kavak ağacının son kalıntılarınında yıkıldğı anlatılmaktadır.


APHAZ ÇAYIRI MEVKİİ :

Pusacık köyüne uzaklığı 4 km mesafededir.Dumanlı köyü ile Pusacık köylerinin ortak mera alanıdır.Dumanlı köyüne sınır ise 6 km mesafede bulunmaktadır.Diger taraftan ise Samsun'un Vezirköprü İlçesinin Sogulcak köyü hudut sınır olup 7 km mesafededir.Konum olarak Taşan dağları sırasında denizden yüksekliği 1550 rakım olan bu yer ormanlık bir alanda 80 - 100 dönümlük bir alanı kapsayan yeşillik düz bir çayır alanıdır.Aynı zamanda Amasya nın Çorum Osmancık ve Samsun Vezirköprü ilçelerinin köylerine sınır oluşturmakta olup, Amasya merkeze uzaklğı 98 kilo metre mesafede, Gümüşhacıköy ilçesine uzaklğı ise 31 km dir. Bu alan 11 yıldır Gümüşhacıköy ilçe merkezinde faaliyet gösteren ve bölge insanları tarafından kurulun Kabaoğuz Kültür ve Yadımlaşma Derneği tarafından her yıl Temmuz ayında Abhaz Yayla Şenlikleri düzenlenen yer olarak şeçilmiştir.Bu şenlikler Kültür ve Turizim Bakanlığından onaylı ve Kültür ve Şenlik Etkinlikleri kapsamında faaliyet gösteren ve her yıl 50 bin kişiye şenlikler ennasında ev sahipliği yapmaktadır.Kabaoğuz Derneğinin faaliyet gösterdiği bu etkinlik Türkiye'de ilk beşinci sırada yer almakla birlikte internet ve görsel ve basılı medyada büyük ilgi görmektedir.Genellikle bölge insanının Yurt içi ve Yurt dışında ikametgah ettikleri için her yıl bu şenlikler için büyük heyacan besleyerek beklemeleri ve gurbetçi bölge insanı izin ve tatillerini bu şenlik esnasına denk getirmekle hasret ve heyacanlarını yendikleri görülmüştür. Abhaz yaylasına üç yerden ulaşım mümkündür. Bunlardan birisi Dumanlı köyünden gidilen yoldur.Bu yol asfalt bir yol olup yapımında ve bakımında Kabaoğuz derneği yöneticileri tarafından ilgi ile izlenmekte ve yaptırılmaktadır.İkinci yol ise Pusacık köyü içinden geçen bir ulaşım güzergahı bulunmakla birlekte, Üçüncü yol ise Samsun Vezirköprü Soğulcak köyünden ulaşım sağlanmaktır.Abhaz yaylası Kabaoğuz dermeğinin yöneticilerinin gayretli çalışmaları sonucunda elektiriğe, suya ve insan ihtiyaçlarını duyarlı bur konuma getirilmiş ve getirilmeyede devam edilmektedir.


GÖÇE ÇUKUR MEVKİİ :

Pusacık köy merası olarak kullanılan bir yerdir.Köyün büyük ve küçük baş hayvanları otlatılmakta kullanılmaktadır.Köye merkezine uzaklık mesafesi 2,5 km. civarındadır.Köyün Kuzey Doğusunda yer almaktadır.Gök Çukur denmesi ise yeşil ve uzun otlak hafifde çukursu bir görüntüsü olması nedeniyle . Bu ismi vermişlerdir. Gök manası yeşili temsil ifadesinde kullanılmıştır. Köyün halk dilinde de Gök çukur olarak isimlendirildiği rivayet edilmiştir.


AHLAT YANI MEVKİİ :

Köy merkezine uzuklğı 5 km. mesafededir. Köyün Kuzey kısmına düşmektedir. Pusacık köyü ile Vezirköprü öğürlü köyünün arasında bulunmaktadır. Bu alanın üç tarafı ormanla kaplı durumda köye bakan kısmı arazi niteliğinde olup, burada çok miktarda ahlat meyve ağacının bulunmasından dolayı bu ismin verildiği rivayet edilmiştir.


DEDE YANNI MEVKİİ :

Köyün yüksek bir bölgesinde yer almaktadır.Köyün eski mezarlığı olarak kullanılmış ve burada yatır mezarı olduğu rivayet edilmekle birlikte bu alana dede yannı ismi verildiği rivayet edilmiştir.


AKYAR YAYLASI MEVKİİ :

Köy merkezine uzaklğı 4,5 km. mesafade olup, köyün güney doğusunda bulunmaktadır.Zemin hafif meyyilli olması ve yazlık ve kışlık yayla olarak kullanılmaktadır.Bu yerde karın biraz fazlaca zeminde kalması ile birlikte buranın adının ak yar olarak isimlendirildiği rivayet edilmektedir.


ÇALIŞ ARDI MEVKİİ :

Köyün mezra ve merası olarak kullanılmakdadır.Köy merkezine uzaklığı 3 km. mesafede olup, bu yerin çalılık bir yer olmasından buraya çalış ardı ismi verildiği rivayet edilmektedir.


ALAN İÇİ MEVKİİ :

Köyün ekim dikim için tarım alanı olarak kullanılan yerlerden biridir. Köy merkezine yakın bir yerde bulunmaktadır. Köyün konumuna göre biraz düz alan da bulunması sebebinden dolayı buraya alan içi dendiği rivayet edilmiştir.

NEVRUZ KAYASI MEVKİİ :

Köye uzaklğı 2 km. civarındadır.Köyün kuzey batısında yer almaktadır.Bulunduğu alanın kayalık bir zemine sahip olması ve yüksek bir yerde olmasından dolayı.Burada ilk baharın gelmesi ile birlikte nevruz çiçeklerinin açtığı ve baharı müjdeleyen bir ifade olarak bilindiği için adına nevruz kayası ismi verildiği rivayet edilmektedir.


TİLKİ KAYASI MEVKİİ :

Köy merkezine uzaklğı 700 metre mesafede olup, köyün güney batı kısmına düşmektedir. 20 - 25 dönümlük bir kayalık alandan oluşmakla birlikte tilki inlerinin yoğun ve çokça olmasından dolayı buraya tilki kayası ismi verildiği rivayet edilmektedir.

ASAR KAYA MEVKİİ :

Köy merkezine 1 km. mesafede olup, köyün güney batısına düşmektedir.Dik dörtgen bir görünümdedir.Kayanın arka kısmı düz, ön kısmı dik bir yamaçtan oluşmaktadir. Ön yüz cephesinin yüksekliği 35 metre yüksekliğindedir.Kayanın üst kısmı 500 metre karelik bir düz alandan ibaret ve yine üst kısmında 7 metrekarelik bir alının işlenmiş düzlenmiş kısmı bulunmaktadır.Bu yerde köylüler tarafından eski kalıntılara rastlandığı söylenmekte olup, eski bir yerleşim yeri olduğu rivayet edilmektedir.Kayanın arka kısmının düz meyyilli olması ile hayvanların otmamaya çıkması ve aşağı düştüğü ve bir tanede köyden bir gencin buradan düştüğü anlatılmaktadır.Kayanın tan artasında bir yarı vardır ve 1,5 metre açıklıkta olduğu bildirilmekterdir. Kayanın isminin nerden aldığ konusu ise yüksek olması hava yağunluğunun rüzgarlı olması neticesinde esen kaya derken, asar kaya ismine dönüşmüştür.Onun için rivayetlere göre asar kaya ismi verilmiştir.


ŞINGIRDAKLI KAYA MEVKİİ :

Köy merkezine yakın olan ve Şıhlar çayı kenarında yer olan bu kaya parçası, üst kısmı dik, aşağı kısmı geniş ve dik üçgen tipinde büyük bir kaya parçasındır.Bu kaya dikine yukardan iki kısma ayrılan ve 3,5 metre mesafesinde bir yarık olduğunu ve tepesine çıkıldığı zaman kayanın içine taş atıldığı zaman şınğır şınğır ses çıkarmasından dolayı isminin şınğırdaklı kaya olarak verildiği rivayet edilmektedir.


SELAVAT KAYASI MEVKİİ :

Köy merkezine aşağı yukarı 1 km. mesafede olup, köyün güney kısmına düşmektedir. Selavat isminin bu kaya parçasına verilmesi ise köyün kıple yönünde olmasından dolayıdır.Köyde yaşayan insanlar kıple neresi dendiği zaman selavat kayasını önüne istikamet al ve kıpleye dur dendiği rivayet edilmektedir.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  1 )                                                          
 

burak davulcu
sabrigili koymamıssınız
  Tarih: 11.11.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu