SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
HIDIRELLEZ VE GÜMÜŞHACIKÖYDE ESKİ HIDIRELLEZLER
HIDIRELLEZ VE GÜMÜŞHACIKÖYDE ESKİ HIDIRELLEZLER
Sitemiz köşe yazarlarından Saim Samancının hıdırellez ve gümüşhacıköy ilçemizdeki eski hıdırellez günleri hakkında yazısı

Tarih: 08.05.2011      Okunma: 3288     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : S.SAMANCI 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Türk dünyasında mevsimlik bayramlardan birisidir. Hızır ve İlyas A.S’mın  yeryüzünde buluştukları gün kabul edilmektedir. Hızır ve İlyas  A.S’mın birleşmesinden,  Hıdır-Ellez sözü ortaya çıkmış ve kabul görmüştür. Hıdır-Ellez  6 Mayıs’tan  başlayıp   4 Kasım’a kadar süre yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre kış günlerini oluşturur. Bu yüzdendir ki, 5 Mayıs gecesi kış mevsiminin bitip ,yaz günlerinin başlangıcı anlamına gelmektedir.

Hızır yaşam suyu (Ab- Hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış, insanlar arasında dolaşarak bolluk, sağlık dağıtır ;
-Kalbi temiz insanlara yardım eder,
-Uğradığı yerlere bolluk, sağlık dağıtır,
-Hastalara şifa , dertlilere derman verir,
-Otların yeşermesini, hayvanların üremesini sağlar,
-İnsanların kuvvetlenmesini ,şanslarının açılmasını sağlar,
-Uğur ,kısmet,mucize ve keramet sahibidir.

Kuran’da Hz. Musa ve bir gencin beraberlerinde, yemek için getirdikleri balığın kaçması ile başlayan ; ( Biz ona katımızdan ,bir rahmet vermiş,ilim öğretmiştik) denilerek Hızır ismi atfedilmiştir. Bu olayın yaşandığı yer ( İki denizin birleştiği yer ) olarak bildirilen mevkii İstanbul Anadolu Kavağı bölgesinde Karadenizin bittiği ,boğazın başladığı yere yakın bir bölgedir. Musa A.S. yanındaki yol arkadaşı da Yüşa isminde bir genç tir. Aynı yerde türbesi bulunmaktadır.

Hıdırellez kutlamaları yeşillik, ağaçlık, su kenarlarında, genellikle bir türbe ve yatırın bulunduğu yerlerde yapılır. Bu gibi yerlere hıdırlıkta denilmektedir. Her bölgenin değişik inançları ve kutlama farklılıkları olabiliyor. Farklı kutlamaların bazıları ; Taze bitkileri veya taze kuzu ciğeri yeme, bazı yerlerde kırlardan ot toplayıp kaynatılıp suyu içildiğinde bütün hastalıklara şifa olduğu ve bu su ile 40 gün yıkanıldığında gençleşileceği, güzelleşilecebileciği inançları gibi.Hıdırellez gecesi Hızırın uğrayacağı ve dokunacağı yerler feyz ve bereket geleceği düşüncesiyle ; yiyecek kapları, ambarlar ve para keselerinin ağızları açık bulundurulur. Kim ne isterse ( ev ,araba, bağ ,bahçe) hıdırellez gecesi bir gül ağacının altına küçük bir modeli yapılıp bırakıldığında kendilerine yardım yapılacağı inanılır, dileklerini kırmızı kurdelalar’la gül ağacına asmak suretiyle dileklerinin gerçekleşeceğini beklerlerdi.

Gümüşhacıköyde hıdırellez kutlamaları eskiden tabiki Hacıana denilen mevkide kutlanırdı. Bu alan yeşillik, ağaçlık ve bir yatırın ve kaynak suyunun bulunduğu şirinmi şirin ,güzelmi güzel bir yer olan yerdi. Bizim kuşağın hatıralarından hiç çıkmayacağı o hıdırellez günleri ; Gümüşhacıköy halkının ekseriyeti önceden hazırlıklarını yapar öğleye doğru hacana’nın yollarına düşerdi.Hamur işleri yapılır, salıncaklarda sallanılır, ip atlanır ve gezintiler yapılırdı. Hacana daki o büyük ağac’a kurulan salıncakları unutamam.

Gümüşhacıköyümüzde hıdırellez sadece baharın gelişini kutlamak, hızırı beklemenin dışında memleketimize has sosyalleşme, yakınlaşma evlilik çağına gelmiş kız’ların gösterilmesi, evlenecek yaşta oğlu olanların kız arama günleriydi aynı zamanda.

Hacıana denilen yerde şimda Gümüşhacıköy devlet hastanesi hastalara şifa vermek suretiyle hizmetine devam ediyor . Güzel bir devlet hastanesine kavuştuk ama geleneklerimizi yaşadığımız, bir daha öyle bir yeri bulamadığımız ve eksikliğini hissettiğimiz , kızlarımıza damat, oğlanlarımıza gelin bulduğumuz, gezip eğlendiğimiz bir mesire yerimizi kaybettik. Hacıana gibi bir mesire yerine kavuşmak dilekleri ile hoşcakalın sağlıcakla kalın.

 

YUKARDAKİ RESİM HACANADA ÇEKİLMİŞ OLAN 
06 MAYIS 1985 YILINA AİT RESİM KADESİDİR


h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu