SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
BU GÜN 23 NİSAN ESKİ BAYRAMLAR VE MEYDANLAR
BU GÜN 23 NİSAN ESKİ BAYRAMLAR VE MEYDANLAR
Gümüşhacıköy ilçemizde kutlanan milli bayramlara dair 40 yıl önceki bayram günlükleri

Tarih: 23.04.2011      Okunma: 8134     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Sitemizin logosu “Gümüşhacıköy Sohbet ve Anılar  bende geçmişe bir sörf yaparak, Gümüşhacıköy ilçemizde bayram etkinliği yapılan yerler ve o dönemlerde çocukluk anılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aklımın erdiği kadar 40 yıl öncesine gittiğim zaman Gümüşhacıköy ilçemizde;  4 ilkokul, Ülkü, Mehmetpaşa, Kemalpaşa, Işık okulu, 1 orta okul, 1 lise bulumaktaydı.

İlkokullarda karalık dediğimiz siyah bir önlük ve boyumuza yakalık dediğimiz beyaz bir yaka takar okula giderdik, okula karalık ve yakalıksız gidilmezdi. O dönemlerde öğrencilerin çantaları da değişikti, ben hatırlıyorum tahtadan küçük bavul tipi okul çantaları ve bezde omza asılan kumaşdan dikilen çantalar kullanılır o dönemlerde üstünden  fermuarlı çantalar pahalı olduğu için herkes de fermuarlı çanta yoktu,  fermuarlı çantalar vinleksten yapılma, üzerinde fermuarlı iki güzü bulunan birde önüde küçük bölümden fermuarlı bir gözlü çantalardı. O dönemde her evde elektirik ve suda yoktu elektirik ve su merkezde olanlarda vardı, kıyı kenarda köyden gelenlerin bahçelerinde kuyular vardı, gecede evlerini aydınlatmak için lambalar kullanılırdı. Ben şahsen ikinci sınıfa kadar evimizde kuyudan su içtiğimizi ve evde lamba kullandığımız biliyor, ders yaparken de akşam sofra tahtasını serer üzerinde dersimizi yapardık.

Yine o yıllarda orta okul ve lise öğrencilerinde tek tip üniformaya benzeye elbise ve başlarında terekli subay şapkası gibi siyah şapkalar takar,  şapkanın tereğinin üstünde ayyıldızlı amlem bulunurdu.

Milli bayramlarımızda okullarda sınıflar süslenir, süslemeler renkli kağıtları keserek şekil vermek suretiyle sınıfın camlarına ve içine şekil verilirdi. Milli bayramlar okullarda günler öncesinden hazırlıklar yapılmak suretiyle çalışmalarını başlatırlar ilk, orta, lise öğrencileri bayram kutlamalarına katıldığı gibi bu bayram etkinliğine halkdan  büyük bir teveccüh olurdu.

Bayram günleri gelmeden bir hafta önce sınıfları süsleyen öğrenciler arasından  bayramda yerinde  görev alan şiir okuyan öğrenciler çalışmalarının hazırlılarını öğretmenleri yaptırır onları bayram gününe hazırlardı. Bayram günü ise özel bir gün olduğu için öğrenciler  babalarından bayaram yerinde harcamak için harçlıklar alınır, bayram yerinde çocuklara özgün ürünler satıldığı gibi bayram yerinde harçlıkları ile alışveriş yapmaktan öğrenciler büyük bir zevk alırdı.

Özelikle o dönemlerde lilipop şekerlerini hiç unutmam, lilipop şekerleri yuvarlak yassı bir çubuktan tutmak suretiyle yalayarak yediğimiz şekerdi. Tabiki bayram günlerinin vazgeçilmezlerinden biride simitlerdir.

Günler öncesinden hazırlandığımız bayram provaları bayram günü geldiğinde uygulanır, bando eşliğinde uygun adamlarla şehir meydanındaki Atatürk büstü önüne gidilerek her okul meydanda yerini alır, merasimler, şiir okumaları yapıldıktan sonra her okul kendi bandosu eşliğinde meydandan geçiş yaparak okullarına gider ve bayram biterdi.

Yine o dönemlerde milli bayramlarımız Atatürk büstü önünde çelenk koyma merasiminden sonra bayramı kutlamak için öğrenciler bando eşliğine bayram yerlerine gider yaptıkları çalışmaları hazırlıkları sunmak için bir program dahilinde kutlamaları sunardı.

Genellikle 23 Nisan ve 29 Ekim bayramları Atatürk büstü önündeki meydanda kutlanırken, 19 Mayıs bayramı kutlamaları eski dönemlerde, eski adı ile bir dönem Gümüş Sporun sahası olarakda kullandığı o dönemde eski mal pazarı olarak adlandırılan, bu günki  Yeni Hamam, Kız Sanat Okulu ve eski öğretmen evi, zirai donatım müdürlüğü ve ilçe tarımının olduğu sahada bayramlar kutlamalar yapılırdı.

Bir dönem Gümüşhacıköy orta ve lise binasının bahçesinde bu gün Mehmetpaşa İlköğretim okulunun olduğu bahçede kutlamalar yapıldı.

Bir dönem Ülkü İlköğretim Okulu olan üst tarafındaki şu anda evlerin bulunduğu  yine mal pazarı olarak kullanılan kuruçayın sağ üst tarafındaki boş olanda yapıldı.

Yine bir dönem bu gün ki yeni ekin pazarı ve sebze pazarı olarak kullanılan alanda bayramların kutlamaları yapılırdı.

Bizim zamanımızda öküz ve kağnısı olan, Artıkabat Mahallesi kuruçayda lakabına “ Tilkici Salif  “ denile Salih TİLCİKİ amca elinde övenderesi, kağnısına koştuğu öküzleri giydiği çarığı ve eski kıyafetleri insanların ilgisini çekerdi. Tilkici Salif amca milli bayramların vazgeçilmez aksesuvarlarındandı. Bu vesile ile Allah Rahmet etsin kendisine diyoruz.

Yine eski bayramlarda  “ Deli Nedim “ diye bilinen Nedim amcayı da unutmayalım, Allah Nedim amcayada Rahmet Etsin diyoruz. Nedim amcada bütün bayramlarda askeri elbisesini giyinir kendine has üslubu ile bayram meydanında ve çarşı içinde bağırarak gezerdi.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  2 )                                                          
 

okan gürırmak
benim sizden ricam bu sitenizi güncelleyiniz hep eski hacıköy resimleri var ve resimlerde yetersiz hacıköy bukadarcık bir yermi...neden 2014 e ait hacıköyün çeşitli yerlerine ve doğal güzelliklerine yapılan tesislerine ait resimler yok...neden 2014 e ait haçıköyü tanıtan videolu görüntüleriniz yok...
  Tarih: 27.4.2014                                                          
 
sertaç eren
eskiler orjinaldi birbaşka zevk ve heyecan dolardı içimiz ibonun şarkısını hiç unutmam benim balonlarım vardı onları kimler çaldı mutlu bayramlar var kimbilir nerde kaldı..slmlar..
  Tarih: 27.4.2014

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu