SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
GÜMÜŞHACIKÖYDE SABAHÇI KAHVEHANELERİ
GÜMÜŞHACIKÖYDE SABAHÇI KAHVEHANELERİ
Tarihimizde önemli bir tutan sabahçı kahveleri bir dönem çok önemli bir mekalar imiş......

Tarih: 09.04.2011      Okunma: 6470     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Türk toplumunda sabahçı kahvelerinin  önemi büyüktür. Sabahçı kahveleri 24 saat açık olan mekanlardan olup,  çayı demli ortamı sıcak olması yanında şehir merkezlerinde otobüs garajlarının olduğu yerlere yakın, evsiz kimsesiz yada bilmediği bir mekanda vakit geçirilen yerlerdir. Sabahçı kahveleri  bilmediğin bir ortamda yarı uykulu yarı uyanık garsonun saatte bir çay getirdiği sandalye üzerinde  oturmak suretiyle ara sıra masaya kapanılarak uykunun en tatlı zamanın geçirildiği mekanlardandır. Özellikle sabahçı kahvelerinin bulunduğu dönemlerde soğuk havalarda vakit geçirmek için zamanın değerlendirildiği ucuz  masrafsız üç beş bardak çay karşılığı beklenilen yerlermiş. Günümüzde sabahçı kahveleri kalmadı ama biz ilçemizde eskiden bulunan sabahçı kahvelerini derlediğimiz kadar sizlere anlatalım dedik.

GARAJ KAHVEHANESİ :

Garaj Kahvehanesi bu gün ki yeri itibarıyla ilçemiz PTT binası girişin ve Cumara mahallesi İstasyon Caddesi sağ girişindeki boş bulunun yerde idi. Garaj Kahvehanesi ilk açılışı 1945 yılına dayanmakta olup ilk işletmecisinin adı, Gümüşhacıköy ilçemizin eskilerinden  Çay Mahallesinde ikamet ede lakabına Karaburunları Yusuf denilen kişidir. Karaburunları Yusuf bir müddet işlettikten sona Ömer diye birisine devreder 5 yıl süre ile Garaj Kahvehanesi sabahçı kahvehanesi olarak hizmet verir. 1950 yılında Garaj Kahvehanesi bir müddet sinema olarak hizmet verir, sinema  bu gün düğün salonu olarak hizmet veren Ermeni Hamamı bitişiğindeki Güneş Sinemasına taşınınca Garaj Kahvehanesi tekrar sabahçı kahvehanesine dönüştürülür. Garaj Kahvehanesi  Gümüşhacıköy ilçemizde yine eskilerden Kahvehaneci Zeki olarak bilinen, Zeki MADAN tarafından bir müddet işletildikten sonra, Rıdvan YILTIRIM tarafından işletilmeye başlar, Rıdvan YILDIRIM’dan sonra kahvehane bir müddet ilçemizin eski mütahitlerinen lakabına; Ola Yaşar denile, Yaşar BİLGİN tarafından Nalburiye dükkanı olarak hizmet verir. Daha sonra Ola Yaşar’ın oğlu Nihat BİLGİN tarafından tekrar kahvehaneye dönüştürülür. 1985 yıllarında ilçemizde PTT binasının yapılışında Garaj Kahvehanesinin olduğu bina yıkılır.

 

OTEL KAHVEHANESİ :

Otel Kahvehanesi şu andaki belediye sitesinin bulunduğu binanın olduğu yerde, Dündar Kitapevi, Fatura Ödeme Merkezi, Haydar Oruç’un ayakkabı dükkanı,  Aygaz Bayi ve Fırat Pen’in  olduğu yerde bulunan eski tarihi iki katlı binanın alt katında bulunan kahvehaneydi. Otel kahvehanesi geniş bir kahve olup önünde küçük bir havuzu bulunan bahçesine ağaçları olan bir mekandı. Otel kahvehanesinin bitişiğinde ilçemiz belediye binası bulunuyor, Belediye binası  İş bankası tarafındaki caddeye bakıyor, kahvehane bahçesi dört yol tarafına bakıyordu. Hatta bu gün bile aynı mevkide küçük bir havuz bulunmaktadır bu havuzun olduğu yerde yine o dönemde küçük bir havuz vardı. Otel kahvehanesinin sağ tarafı park’a ve hemen yan tarafında Gümüşhacıköy ilçemizin emniyet binası bulunuyordu.

 

ZEKİNİN KAHVEHANESİ:

Gümüşhacıköy büyük camii karşısında şu anda,  Efe Giyim Mağazasının olduğu yerde idi. Zekinin kahve olarak bilinen kahvehane, uzun yıllar  Yaşar ve Mehmet ZAMBAK’ın babaları tarafından işletilmiş, Zekinin kahvehanesi olarak bilinen yerin olduğu sokağın içinde han ve nalbant ve İdrisin değirmeni bulunmaktaydı. Zekinin kahvehane olarak ilçemiz tarihine geçen bu mekanın olduğu yer çok hareketli bir imiş zamanla bu mekan bir müddet eczane olarak kullanılmış ve şu anda Efe Giyim olarak faaliyetini sürdürmektedir.

 

ORHANIN KAHVEHANESİ :

Gümüşhacıköy ilçemiz Bedesten girişinin sol tarafında tarihi Hükümet Binası Bulunmaktaydı. Eski Hükümet binası bu günki bedesten girişi ile ilçemiz Dörtyol mevkiindeki ana cadde arasında 3 katlı önünde kocaman bir bahçesi olan tarihi bina içinde, Adliye, Kaymakamlık birimleri hizmet vermekteydi. Eski Hükümet binasının cadde tarafında bulunan Orhanın Kahvehanesi aynı zamanda Hükümet binasının bahçesini de kullanıyor tam şehrin merkezinde yer almaktaydı. Orhanın Kahvehanesi olarak isim yapan bu yeri çok uzun yıllar Gümüşhacıköy İlçemiz esrafında Kızıklılar olarak bilinen sülaleden olan Orhan KIZIKLI  tarafından işletilmiş, Orhan KIZIKLI’dan sonra oğulları işletmiş, Hükümet binasının yıkılması ile bu mekanlarda ortan kalkmış.

 

BAHÇELİ KAHVEHANESİ :

Eski Merzifon Caddesi üzerinde Karadeniz lokantası çapraz sağında uzun yıllar Şeker Bank ve Sümerbank olarak hizmet veren binanın eski yerinde bahçesi asmalarla ağaçlık yeşillik olan Bahçeli Kahvehanesi  ilçemizde işletmecisi ve mekanı ile özel bir yer edinmiştir. Lakabına Tok Tok Hüseyin denilen merhum eski kahvecilerden , Hasan Hüseyin YILANCI tarafından işletilmiştir. Bahçeli kahve daha sonra mal sahibi tarafından bu günki mevcut bina yapılmasıyla birlikte bahçeli kahvehane tarihe karışmıştır.

 

YILDIZ KAHVEHANESİ :

Köprübaşında Yığman sokağın başında bulunan iki katlı bina, bu binanın üst katı uzun yıllar  otel olarak faaliyet göstermiştir. Eski tarihine gittiğimizde kahvehane olarak uzun bir süre çalıştırıldıktan sonra  bir dönem Şeker Bank olarak hizmet vermiş daha sonrasında da mevcut haliyde devam ederken manav olarak kullanılmış şu anda da dükkan olarak faaliyet göstermektedir.

 

YAYLA KAHVEHANESİ :

Yayla kahvehanesi eski Merzifon yolu üzerinde Adatepe Mahallesi girişinde,  Yığman Sokak başında iki katlı olup binanın üst katı uzun yıllar kahvehane olarak hizmet vermiştir. Kahvehaneyi bu gün Adatepe Mahallesi muhtarı olan Hasan ALAÇAL’ın babası ve kardeşleri tarafından işletilmiş olup bu gün boş bir mekan olarak durmaktadır.

 

KARABACAKLARIN KAHVEHANESİ :

İlçemiz köprübaşı mevkinde Yığman Sokak içinde bulunan Karabacakların Kahvehanesi olarak adlandıran kahvehanenin tarihide eskilere gitmektedir. Babadan oğla geçen kahvehanecilik işletmeciliği üç kuşak Karabacak ailesi tarafından işletilmektedir.

 

DEMİRCİLER KARVEHANESİ :

Bir dönem küçük işletmelerin bulunduğu Gümüşhacıköy sanayisinin kalbinin attığı mekan olarak bilinen, demirciler olarak bilinen küçük bir han içinde demir ustalarının bulunduğu mekandı, şu anda yerine inşaat yapılan Gelişim Düğün Salonunun bulunduğu binadır. Bu yerin eski demirciler çarşısı olduğu dönemde köşe merkezinde bulunan kahvehaneye demirciler kahvehanesi denirdi.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu