SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
ANILARINI YENEMEYEN DUYGULAR İSİMLİ YAZISI
ANILARINI YENEMEYEN DUYGULAR İSİMLİ YAZISI
Sitemiz köşe yazarlarından Nafiz Ulukuşun anılara dair ilçemiz halkının yaşantısını anlatan yazısı...

Tarih: 19.01.2011      Okunma: 3571     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : N.ULUKUŞ 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

60 yıllık yaşantımın 53 yılını görerek bilerek isteyerek veya istem dışı, çok severek yaşadığım kendi ailem ve akrabalarım ile geçti.Geçti diyorum ama geriye dönüp baktığımda yaşanmışların unutulanları unutulmayanları ve unutulmuş gibi olanları var.

                           

Hatırladığım çocukluğumda ilçemizin etrafında yürüyüş mesafesinde yakın bağlar, bahçeler, fidanlıklar vardı. Buralara gitmek için bugün ki gibi motorize araçlar en azından ilçede yok veya sayılacak kadar azdı. İletişim araçları ancak Eşek, atara bası, bisiklet, en popüler olanı da traktör idi. Aile dost ve akrabalarımız ile her yaz Pazar günlerinde hacıana, muğurlar, turna bağları mevkiindeki bakımlı belirli ağaçların altında oturma ve yemek düzeni için çimlendirilmiş veya kelik denilen basit ama sevimli barınaklar yapılmış yerlerin önünde sepetler açılır ocaklar yakılır yer minderleri ve arka yastıkları serilir semaverler kurulur. Sabah kahvaltısı çay keyfi faaliyeti başlar yumurta piyazı, peynir, bal tereyağı çökelek, mevsimine göre domates, salatalık fasulye kavurması taze soğan yazma ekmeği, yaş ceviz üzüm, elma armut  semaver çayı ile sabah kahvaltısı yapılır yapılmaz salıncaklar kurulur çocukların yaşına ve kız erkek durumuna göre koşmaca,  top, seksek, oynanır. Bağ veya bahçe sahibinin hoşgörüsü ve cömertliği doğrultusunda yeme içme sonunda boşalan sepetler, meyve veya sebzelerle doldurulur gün batımından sora çıkan alaca karanlıkta veya dolunay varsa ve havada sıcaksa ilerleyen saatlere kadar akşam semaver keyfi devam eder. Her aile boşalıp dolan sepetlerini çocuklarının eline verip ev dönüşü yola koyulurlar yolda bir sonraki haftanın plan ve programını yaparlar.

                         

Kaynaşmanın ve dayanışmanın seyir defteri sayılan aile, akraba ve eş dost komşu ilişki ve gezileri insanları beşeri yaşamın düzeni açısından, haber ve ilişki açısından çok alakadar eden bir tutum ve davranıştır.

                         

Şu andaki yaşam biçimi bu ilişkileri televizyon dizileri facebook sayfaları msn sayfalarından yürüterek duyguları yaşama yenik düşürmüştür.

                          

Mahalle aralarında çelik çomak, misket(enek), top oynarken veya Çiğdem gezdirerek (Yağ, yağ yağmur tarlada çamur ver Allah’ım ver bol bereketli yağmur) diye toplanan tereyağı, bulgur, kuru kıyma bir sepet veya torbada toplanır 15-20 çocuğun içerisinden herhangi birinin annesi toplanan bu yiyecekleri pişirerek kurulan yer sofasında çocuklara ikram eder yediğimiz bu bulgur pilavı yiyenlerin damağında hala lezzet olarak hissedilir. Ama hiçbir ihtilaf ve sorun çıkmadan bu şen faaliyetler sona ederdi. Şayet hayırlara vesile olan bir yağmur o zamana denk gelerek yağmışsa tüm çocuklar çok sevinir ertesi yılın çiğdem gezisini beklerdi. Annelerimiz hiç sormazlardı bu kimin çocuğu veya sen kimlerdensin diye.Yaramazlık yapanlara yalızca göz ucuyla biraz sert bakar ve ayıp oğlum veya kızım derlerdi. Hepimizin ailesi Allahtan korkmayı Kuldan utanmayı bizlere çok iyi öğretmişler ve büyükleri saymak küçükleri sevmek vazifemizdi.

                          

Milli bayramlarımız 23 Nisan’da 29 Ekimde 19 Mayıs’larda İlk okulların bütün sınıfları katılır. Efe, üçetek, bindal gibi tüm yöresel kıyafetler İzci sporcu kıyafetleri giyilerek modern ve eski karşılaştırması ile sunuşlar yapılır şiirler okunur halkoyunları oynanır boru tırampet takımına girmek sancak BAYRAK tutmak bir özlem bir ayrıcalık olurdu ama bütün öğrenciler katılırdı yalnız 19 Mayıs törenlerine orta öğrenim düzen ve görsel olarak katılır ilk öğretimlerde o günlere gelebilmenin özlemini duyarak seyirci olarak yerlerini okul düzeninde alırlardı. Oysa şimdi ilkokul öğrencilerinin belirli sınıfları ya hiç  katılamıyor yada her yıl bir okulun tören düzenlemesi nedeni ile katılmıyor . Hatta tayin veya makul ve mantıklı mazeretleri sonucu bazı çocuklar bu duyguları bayramlarda hiç yaşayamıyorlar

                           

Dini bayramlarda  artık büyük şehir havasında her yerde ya tatil anlayışı hakim yada aile birliği içi toplu hareket ne giyilen giysilerin nede alınan hediyelerin tadına ulaşabilmekte  Bayramları bayram tadından uzak kontrol ve baskı altında yaşamaktadırlar.

                          

Hep eski ve nostalji daha güzel daha iyi ve faydalı olduğunu söylüyoruz yazıyoruz ancak şu an böyle ortamları ne kendimiz yaşıyoruz nede çocuklarımıza yaşatıyoruz. Aile içine kapanıyor tüm yaşamımızı aile bireyleri üzerinden yürütmeye çalışıyoruz eş dost komşu hatta akraba ilişkilerinin önem ve ehemmiyetini ne anlatıyoruz nede

uygulamalı göstertiyoruz.

.                           

Kimsesiz bir hastanın,yoksul ve muhtaç bir fukaranın ne akraba ilişkisi nede eş dost ilişkisi vicdan muhasebesinin yapıldığı noktada ne bir yardım eli nede bir muhlis paylaşım kimsenin ilgi alanına girmiyor. Çocuklarımıza hayatın lezzetlerini tattıramıyoruz bir şeylerin özlemini his ettirmiyoruz Çünkü acı dokunmadan hissedilmiyor Yaprak düşmeden dalın inceliği görünmüyor.İlişkiler yaşanmadan bilinmiyor.Dilimize sürmeden balın tadını alamıyoruz. İsteyerek ve dikkat ederek bakmadan güzellikleri göremiyoruz.Bir birimizi tanımamız birbirimizi anlamamıza. Birbirimizi sevmemiz birbirimiz ile paylaşmamıza alışmamıza ve yaşamamıza  bağlıdır. Anılarımızı yaşamak için çocuklarımıza geçmişimizi yaşatarak anlatarak geleceğimizi yüksekler taşıma duygularını yenmeyelim.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  3 )                                                          
 

anı
Diline yüreğine sağlık,geçmişe yolculuğa çıkarttın.Biraz da GÜMÜŞSPOR'un futbol maçlarını anlatırsan sevinirim,selamlar...
Metin DİLSİZ Tarih: 13.3.2011                                                          
 
okul arkadasim
sayin Nafiz belki hatirlamassin orta okulda beraber ayni sinifta idik babanla babam tukkan komsusu idi. Cocukluk hatiralarini cok guzel ifade etmissin kutlarim bu yasa geldik cocukluk gunlerimi ozluyor hasretini cekiyoruz.Anilari hatirlattigin icin tekrar tesekkurler islerinde basarilar dilerim gorusmek uzere
garabet teyinyan Tarih: 26.1.2011                                                          
 
eskiler
Nafiz ağabey bizden 7-8 yaş büyüktür. Eski günleri öylesi güzel özetlemişki bi an sanki o günleri yaşadım eski mal pazarındaki sahada futbol maçlarını hararetle izlerdim. Hele o çiğdem günlerini hatırladım.Sevgili kardeşim İzzet ŞAHİN in rahmetli annesi pişirirdi o pilavları tıka basa yerdik kimse kimseyi en ufak incitmezdi. Hele o lezzeti hala tadamadığımı söylesem yalan olmaz vallahi.Bu vesileyle rahmetli Gülfiye halaya allahtan rahmet dilerim.Bu günleri bize hatırlattığı için de Nafiz Ağabeye çok teşekkür ader allahtan sağlık sıhhat ve afiyetler dilerim.
hasan fındıkoğlu Tarih: 23.1.2011

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu