SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇEMİZDE ESKİ BAYRAMLAR VE DEĞİŞEN ZAMAN
İLÇEMİZDE ESKİ BAYRAMLAR VE DEĞİŞEN ZAMAN
Her geçen gün eskileri yad ediyor geçen zaman içinde mazideki günleri hatırlıyor onlarla yaşamaya çalışıyoruz, nerde eski bayramlar demeden insan geçemiyor.

Tarih: 08.11.2010      Okunma: 3830     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Hayat her alanda modernleşiyor, eskilere bakıldığı zaman  gelenek, görenek, örf, adetlerimiz günümüz şekline göre değişiyor. Eskiden Gümüşhacıköy ilçemizde bayramlar bir başka olurdu, bayramın yansıması aylar önceden yapılan hazırlırlar ile karşılamaya başlanır, bu hareketlilik çarşı, Pazar, mahalle  ve insanların yaşadığı evlerinin içindeki hareketlilikten belli olurdu.

Bayram öncesinde bayram çörekleri için mahalle fırınları günler öncesinden keşik ( sıra ) kapmak suretiyle ayarlanır, hamamlar bir hafta öncesinden yoğunlaşır, terziler elbise işine, berberler traş için yoğunlaşır, çarşıdaki hareketlilik ve curcuna devam eder evlerde erkekler evden verilen siparişleri eve yetiştirmek için çarşı ev arasında mekik dukurdu.

Şimdilere baktığımız zaman herşey pratik eski yoğunluklar olmadığı gibi bayramın geldiğini çarşı ve mahalle arasındaki  yabancı plaka araçlardan anlıyoruz. Bayram ruhu, bayramın hareketliliği  büyük arife günü ve bayram günü yaşanıyor bu günlerin dışındaki günler normal gün gibi geçip gidiyor.

Bayramlarda yapılan haşhaşlı  çörekleri artık çarşı fırınları yapıyor,  millet çörek yapacağım diye derdi yok,  bayramlık çörekleri artık bayramlarda değil her gün bayram çöreğini  çarşı fırınlarından almak mümkün, hatta Gümüşhacıköy ilçemizdeki bir fırın normal ekmek dışında günlük  5 ( beş ) bin adet bayram  çöreğinin satışını yaptığını bildiriyor.

Bayramların vazgeçilmezlerinden baklava ve börekler ide  pastaneler e ve evlerinde  sipariş alarak yapan birkaç müteşebbis bayanın evde yaptığı  siparişleri  parasıyle hazır alınarak yapılmaktadır.  Çarşı fırınlarında bayram çöreğinin tanesi   75 kuruştan satılırken, sipariş üzerine verilen baklava böreklerin tepsisi   20 ile 35 arasında değişmektedir.

Tabiki terziler, berberler ve hamamlar bayram akşamından bir gün öncesi yoğunlaşıyor o hareketlilik bir sonraki bayrama akşamına kadar bekleme ile devam ediyor gidiyor.

Bizim gibi gurbette olanlar içinde bayramlar memleket ziyareti ve bayaramı bir arada geçirmek için günler öncesinden memlekete gitmenin hazırlığı içine girmektedir. Bizim açımızdan büyük kentlerde yaşayan insanlar için bayramlar moral, motive, özlem, hasret giderme amacı için kullanılmaktadır.

Not : Özellikle bayram için istanbuldan hacıköye gidenlere tavsiyem tem yolunu değil eski yolu güzergah olarak seçerseler daha rahat yolculuk edeceklerdir. Bunuda burada ifad etmiş bulunalım…

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu