SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
AŞIK ÖZLEMİ İLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİ
AŞIK ÖZLEMİ İLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİ
Özlemi ile tanışıklığımız 1985 yılına dayanmaktadır, kendisi ile aynı dönemlerde inşaatlarda çalıştık o şimdi bir ozan ben ise İstanbulda memur hayat ne entrasan şeylerle dolu..

Tarih: 12.06.2010      Okunma: 21528     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

  Muammer Badem

( Aşık Özlemi )

1957 Gümüşhacıköy ilçemiz İmirler köyünde doğdu. Dedesi İmirler köyünde lakabı ile ( Çolak Hüseyin) olarak bilinir, Çolak Hüseyin İstiklal Savaşı Gazisi olarak köyüne dönmüştür ama sağ kolundan yaralandığı için sağ kolu özürlü olarak hayatını geçirmiştir. Çolak Hüseyin İmirler köyünde çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşır geçimini bu yolla sağlayan bir köy insanıdır. Çolak Hüseyin'in iki oğlundan büyük oğlu lakabı ile ( Çolağın Hasan ) olarak bilinen, Hasan Badem'in dört evladından ikinci olan Aşık Özlemi küçük yaşta köylerine gelen aşıkların saz çalıp söylemelerinden etkilenir, saz çalmaya öğrenmeye büyük heves duyar, ozanın ilk müzige ilgi duyması burdan başlar ayrıca aileden biri olan annesinin kardeşi dayısı ise çok güzel keman çalmasındanda etkilenir ama Özlemi saza daha büyük ilgi duyar okuma yazma bilmeden saz çalmayı öğrenir.

Köylerinde İlkokul başladığı sırada okullarını denetlemeye gelen müfettişe birinci sınıf öğrencisi olan Muammer Badem'in çok güzel saz çaldığından bahsedilir, müfettiş bunu dinlemek ister, 8 yaşında ilkokul birinci sınıf öğrencisi bu çocuğun saz çalmasından etkilenir, cebinden çıkartığı 2,5 lirayı Özlemi'ye verir, Özlemi çocuk döneminde aldığı bu bahşişden çok mutluluk duyar, saz çalma isteği burada perçinleşir beğenilmekten, takdir edilmekten, ödüllendirilmekten büyük mutluluk duyan Özlemi'nin müzik yaşamına başlamasının bu aldığı 2,5 lira ödülün çok büyük etkisi olmuştur.

 

İlkokul öncesi başlayan müzik tutkusu 1965 yılında başladığı okulunda da devam eder, ilk okuldan sonra 1970 yılında Gümüşhacıköy Orta Okuluna kayıt yaptırır. Okul proğramlarında, sene sonu müsamerelerinde, çevresinde eş dost ve tanıdıkların düğün dernek gibi özel günlerinde Özlemi devamlı olarak sazı ve sözü ile sahmeye çıkmaya başlar. Özlemi orta okul ikinci sınıf öğrencisi iken Gümüşhacıköy ilçemizde Tok Tok Hüseyin olarak bilinen, Hüseyin Yılancı'nın işlettiği Bahçeli kahvehanede garsonluk yaparken okul harçlığını kazanmaya çalışıyor, her nere gitse sazını yanında götürüyor ondan hiç ayrılmıyor. O dönemin namlı isimlerinden Kemal Maraşlı'nın Artıkabat Mahallesi Ülkü Caddesi, Kuruçaydaki evine misafir olarak gelen Aşık Mahsuni'nin bulunduğu ortama, Özlemi orta okul ikinci sınıf öğrencisi iken davet edilir. Özlemi büyük üsdat Aşık Mahsuni Şerif ile bu evde tanışır. Kemal Maraşlı Özlemi'nin müziğe ilgisini ve yatkınlığını bildiği için Aşık Mahsuni ile tanışmasını iste bu işe vesile olur, Özlemi için bu olay hayatının en duygulu ve unutulmaz anı olarak hayatında yer alır.

Gümüşhacıköy Artıkabat Mahallasi Ülkü Caddesi Kuruçaydaki Kemal Maraşlı'nın evinde Özlemi Mahsuni tanışması gerçekleşir, tanışma faslından sonra Özlemi'nin sazını ve sözünü dinleyen Mahsuni 1972 yılı Temmuz'undan 1973 yılı içinde, Mahsuni Özlemi ikilisi birlikte Türkiye'yi il, ilçe, belde ve köy gezmeye başlarlar, Bektaşi kültürünün, Balım, Sultan Sohbet Meclislerinde çalıp söyleyen Mahsuni Özlemi ikilisi 1,5 yıl süre ile beraber Türkiye'yi dolaşır. Özlemi bu süre içinde orta okulda öğrencidir ama bir dönem okulu bırakmıştır, büyük üsdat onun tahsiline devam etmesini ister Özlemi bıraktığı okulana 1974 yılında geri döner. 1978 yılında Orta okulu bitiren Özlemi lise'ye kayıt yaptırır.

Özlemi büyük üsdad Mahsuni Şerif'den aldığı derslerle çıraklık döneminden ustalık dönemine geçişi sağlamış ve ustalık döneminin ilk meyvesini 1975 yılında ; " GİDİYORUM SUNA BOYLUM SENAĞLAMA " parçasını besteler, bu eserin okunmasından sonra Özlemi Türkiye'de tanınmaya başlar, TRT repartuarına geçen bu eser Aşık Özlemi'nin sanat dünyasında tanınmasına vesile olur.

Orta okul döneminde ilk bestesini yapan Özlemi, lise yıllarında bestelerine devam eder, bu dönemlere ait olan eserler arasında; " AÇMA YARAMI YÜRÜ YALANDÜNYA SENDEN USANDIM " eserini yazar bu eser TRT repertuarlarına girerek Özlemi'nin daha geniş çevrelerde duyulmasına tanınmasına yol açar.

1978 yılında Gümüşhacıköy Lisesinden mezun olan Özlemi Üniversite sınavında, Ankara Basın Yayın Yüksek okulun kazanır, bu dönemler öğrenci olaylarının en curcunalı dönemlerine raslamaktadır. Ankara'da 2 yıl süre ile öğrencilik dönemi geciren Özlemi 12 Eylül 1980 ihtilalinin ikinci günü 13 Eylül günü tutuklanarak, cezaevine girer, tutuklanma sebebi ise Özlemi'ye ait olan " BİTANEM " şiirinin Devrimci Yol Gençlik Dernek binasındaki panoda asılı olmasındandır. 1980 yılında girdiği hapishanede ilk mahkeme gününde serbest kalır ama 28 ay süre ile mahkum olarak zamanını geçirdiği Gümüşhacıköy hapishanesinden 1983 yılının, 5 Mayıs günü serbest kalır, Özlemi evinde bir gece bile kalmadan hapishaneden çıktığı ilk gecesinde, evinden alınarak Askere alınır. Özlemi hapishaneden direk olarak Asker ocağına geçer. Kırklareli 109. Piyade Alayında 20 ay süre ile askerlik görevini yapan Özlemi 1985 yılının Ocak ayında terhis olur.

Askerlik biter bitmez 1980 yılında 28 ay cezaevi 20 ay askerlik dönemi derken 5 yıldır evinden köyünden uzakta yaşar, bu hasretlik biter bundan sonra evlilik dönemi başlar yıl 1985 Özlemi'nin yaşı 28 dir. Özlemi evlenir bu seferde ev ocak derken, geçim derdi başlar, 1985 - 1989 yılları arası inşaat sektöründe soğuk demirci ustası olarak çalışan Özlemi 1989 yılında Gümüşhacıköy Belediyesinde çalışmaya başlar.

Lise sonrasında üniversite öğrencilik dönemi, cezaevinde tutukluluk dönemi, askerlik dönemi, inşaatlarda çalışma dönemi içindeki 10 yıla ait zaman diliminde sazı sözü ile eş dost özel günler olmak üzere çalıp söylüyor ama Özlemi'den bu yıllara ait bir eser yoktur.

1989 yılı Özlemi için yeni bir dönemin başlangıcıdır çünki bir işi sabit maaşı var müzik yapmak için boş zamanı vardır, Özlemi bu dönemi yeni bir dönemin başlanğıcı olarak değerlendirir ve kendisini yeniden müziğe sazına sözlerine verir.

1989 yılında Gümüşhacıköy ilçemizde saz kursu açar genç ve yeni müziğe merak salanlara der verir, 3 yıl süre bu kursu sürdürür 600 öğrenciye ders vererek bunları geliştirir. 1992 yılından sonra Özlemi konserlere, radyo programlarına çıkmaya başladı. 1995 yılında Sebahat Akkiraz ile tanışan Özlemi " DEĞME FELEK " adlı eserini Sebahat Akkirazın okuması ile Özlemi Türkiye ve dünyada daha iyi tanınmaya başladı.

" DEĞME FELEK " adlı eserini Sebahat Akkirat okuyor.
Sözleri :
Bugün benim efkarım var zarım var
Değme felek değme telime benim
Gül yüzlü cananı elden aldırdın
Ecel oku değdi gülüme benim

Değeme felek değme gülüme benim
Lokman hekim gelse sarmaz yarayı
Hilebaz dostunan açtık arayı
Ne köşkümü koydu ne de sarayı

Baykuşlar tünedi dalıma benim
Değme felek değme telime benim
Özlemiyem başım dumanlı dağlar
Gözlerim yaşlıda içim kan ağlar

Güz ayları geldi bozuldu bağlar
Hazan yeli değdi gülüme benim
Değme felek değme gülüme benim
 

1995 - 2009 yılları arasında ;

" ALİ BABA " adlı eserini Ferhat Durmuş okuyor.

" ÖMRÜM " adlı esereni, Nazlı Öksüz okuyor.

" VAY BAŞINA GELEN " adlı eserini Nazlı Öksüz okuyor.

Sözleri;

Düştü başım kaldıramam ki yerden
Her taraftan geldi türlü bir sitem
Geçti ömrüm gayri ben nasıl edem
Vay başıma gelene bak gelene
Vay başıma gelene bak bak gelene

Özlemiyem gayri dostum yoruldum
Deli akar idim şimdi duruldum
Delek bir ok attı şimdi vuruldum
Vay başıma gelene bak gelene
Vay başıma gelene bak bak gelene

 

" ELLER GÜLDÜ BEN GÜLEMEDİDM " adlı eserini Erol Parlak okuyor.

 Sözleri :
Ömür Denen Uzun Yolda
Eller Güldü Ben Gülmedim
Çiçeğim Kurudu Dalda
Eller Güldü Ben Gülmedim

Bülbül Gibi Düştüm Zara
Ta Ezelden Bahtım Kara
Sinemde Gizlidir Yara
Eller Güldü Ben Gülmedim

Başımda Dumanlı Dağlar
İklim İklim Beni Eyler
Özlemiyim Geçti Çağlar
Eller Güldü Ben Gülmedim

Bülbül Gibi Düştüm Zara
Ta Ezelden Bahtım Kara
Sinemde Gizlidir Yara
Eller Güldü Ben Gülmedim

 
" FELEK BENİ ADIM ADIM " adlı eserini Ferhat Durmuş okuyor.
Sözleri :
Felek Beni Adım Adım
Yorar Gider Yorar Gider
Yollarıma Türlü Tuzak
Kurar Gider Kurar Gider

Eyledim Gönülde Pazar
Sevgisini Dosta Satar
Aldım Sattım Hepsi Zarar
Zarar Gider Zarar Gider

Kötüye Söylemem Kelam
Derdim Vardır Kalem Kalem
Özlemiyem Benim Çilem
Sürer Gider Sürer Gider

 

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi,

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  5 )                                                          
 

Sadık AKKUŞ
Geçmiş yüzyıllarda Anadolu halkının yaşımından süzülen olayları şiir ve şarkılarla dile getiren ozanlarımızın,en son temsilcisi bu değerli ozanımızın içli hayat öyküsü ve şarkısı yüreğimizi yaktı,Faşit düzenin yıktığı onca güzel canlardan biri olan Aşık özleminin GEĞME FELEK türküsünü her dinlediğimde gözlerimden yaşlar süzülüyor.Nurlar içinde yat güzel dost. NOT:Cenazesinde göremediğimiz başta Sabahat akkiraz ve bu eseri okuyan diğer sanatçılar vefasızlığınızdan dolayı sizlere yazıklar olsun.
  Tarih: 9.8.2014                                                          
 
fatma arısoy(oddanların kemal,in kızı
tesekkür ederim böyle bir türkü yazdıgı için ne zaman dinlesem rahmetli annem aklıma geliyor sadece dinlemiyor o türküyü yaşıyorum
  Tarih: 17.11.2013                                                          
 
Muammer Erdem
Bu değerli ozanımızla Gümüşhacıköy'de malmüdürlüğü yaptığım sırada tanışma şerefine nail oldum.Büyük ozanımızın gönlümdeki yeri de kendisi gibi büyüktür.
  Tarih: 17.2.2013                                                          
 
Ali Kızıltoprak
Asker arkadaşıyım Muammer gibi büyük bir OZAN ın arkadaşı olmaktan gurur duyarım türkiye nin yetiştirdiği büyük ozan selam olsun sana.
  Tarih: 5.1.2013                                                          
 
asker arkadaşı
özleminin saz çalıp türkü söylemesinden memnunum selamlar
sadettin yılmaz Tarih: 2.3.2011

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu