SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
SALLABAŞ ELMACININ MÜTEŞEBBİSLİĞİ
SALLABAŞ ELMACININ MÜTEŞEBBİSLİĞİ
Gümüşhacıköy ilçemizde bahçe bitkisi ve meyvecilik üzerine profesyonel manada çalışan ve bölgemizde ilkler arasında olan kişi....

Tarih: 28.05.2010      Okunma: 4768     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : A.ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi,
35 yıldır sebze pazarcılık yapan lakabı ile çevresinde ( Elmacı Sallabaş )  olarak tanınan, Satılmış ALICI  çekirdekten meyve ve ağaç üzerine uğraştığı için  bu alanda profesyonel manada modern peyzaj mimarisi  üzerine, bahçe bitkileri ve meyve kültürü üzerine faaliyet gösteren müessesini Gümüşhacıköy ilçemiz  Zübeyde Hanım bulvarı üzerinde işletmektedir.

Küçük yaşta geçirmiş olduğu hastalığından dolayı, başında oluşan tiklikten dolayı, gayri ihtiyari olarak başının sallanmasından dolayı lakabına Sallabaş denilmiş ve öylede anılmaktadır. Satılmış beyin bu hastalığı yaşı ilerledikçe geçmiş ama lakabı üzerinden kalmış.

Günümüz şartlarında teknik ve modern tarım aletleri yanında bahçe bitkileri, sebze üzerine faaliyet gösteren Elmacı Sallabaş Bademli ve Hacıhasan’dan 45 dönüm elmalığı mevcut olup, bu işi babadan oğula hatta torunlarına bırakmak ailede bir meslek halini almış. Satılmış aynı zamanda günümüzde hiç kalmayan Ataerkil aile yaşantısını bizzat kendi ailesinde uygulayarak  14 kişilik ailesinde  Baba, Anne,  3 oğlan, 3 gelin ve 6 torunu ile  toplam 14 kişilik ailenin tüm fertleri bahçe ve meyve işleri ile uğraşmaktadır.

Elma mevsiminde bahçeleri yanında tüm civarlarda dalında elmaları alarak depolayan Sallabaş 600-700 kuruştan aldığı elmaları yıl boyunca 1 ve 2 liradan satışa sunmaktadır. Yılın 12 ayı kendisinde elma bulunan Sallabaş ayrıca dünyanın her yerine paket yaparak bölgemizin elmalarını pazarlamaktadır.

Sallabaş’dan öğrendiğimize göre Gümüşhacıköy ilçemizde yetişen elma türleri arasında ; MİSKET, GOLDEN, STAKİN, REFCİF, FUJİ, GARSİMİT, BROWON, MCCALA, ARAPKIZI, KANİTONYA, HIRYEMEZ elma türlerinin yetiştiği bu türlerin bağ ve bahçelerde bulunduğunu ifade etti.

Teşebbüscü, girişimci, mesleğinin inceliklerini frofesyonel manada hayata geçiren, bölgemize ekonomik yönde girdi sağlayan lakabı ile Sallabaş Elmacı olarak bilinen Satılmış ALICI beye işlerinde kolaylıklar, bol kazançlar derken bölgemizde kefedilmemiş bir çok alan ve iş olduğunu biliyoruz. Ve buradan diyoruz ki en kısa yol bilinen yol, en iyi iş bildiğin iştir. Darısı diğer müteşebbis hemşerilerimize derken Sallabaş Elmacı'yı  yaptığı işleri takdir ediyoruz….

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu