SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
İLÇLEMİZDE TERZİLİK YAPMIŞ ESKİ USTALAR
İLÇLEMİZDE TERZİLİK YAPMIŞ ESKİ USTALAR
Gümüşhacıköy ilçemizde terzilk yapmış eski ustalar ve çarşı içindeki dükkanlarını anlatan bir yazı....

Tarih: 17.04.2010      Okunma: 6105     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : M.TOKGÖZOĞLU 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi,
Sitede Gümüşhacıköy’ün terzileri üzerine yazı çıkınca gücümüzün ve hafızamızın yettiğince katkıda bulunmaya çalıştık. Babam terzi Salih ustanın  anlattığı ve hatırladığım kadarını yazıyorum. Hafıza yanılabileceğinden, bazen ad  yada soyadlar yada mekanlar yanlış hatırlanmış, bazıları da hatırlanmamış olabilir ki, ilgisi olanlar düzeltir veya doğrusunu gönderir ise hem noksanlık giderilir hem de daha faydalı olur.

 

Gümüşhacıköy’ün bizce bilinen ilk ustaları soyadını hatırlamadığımız  ve muhacirandan  olan Mustafa Usta , adını hatırlayamadığımız Abacılardan Haydar Sarıgül’ün babası olarak bildiğimiz  ustadır.  Ailenin abacı lakabını  almasında da babalarının  ustalığının payı olması muhtemeldir. Bu ustaların çalıştığı  dönem  1925-1935 li senelere  yaklaşık olarak isabet etmektedir. Bu ustaların çıraklarından bilebildiğimiz yoktur. Yine   bu dönemde çalışmış ve  yetiştirdiği çırakları bilebildiğimiz  eski ustalar ise , Cırıloğlu lakaplı (-bu ustanın hem adını hem soyadını bilmiyoruz)ermeni usta ki ördek Mustafa lakaplı Mustafa Kılavuz ve Tahir usta (Tahir Kaptan) ın ustasıdır, 

 

1930-1940 lı yıllarda Tahir Kaptan  usta ile Mustafa Kılavuz (ördek usta) çalışmaya başlamış. Onu izleyen 940-950 li yıllarda soyadını bilmediğimiz Batumlu Mustafa usta ile İlyas Demircioğlu usta terziliğe başlamıştır.  Bu dönemde hem terzilik hem de makine tamiri yaptığı için makinist lakabı ile tanınan Apraham Bıçak isimli ermeni usta bedestendeki çeşmenin yanındaki dükkanında terzilik yapmıştır. İki evli olan Apraham usta dükkanında iki eşi ile birlikte çalışmış. Daha sonra bu dükkan Celal Şankal ustaya geçmiştir

 

Mustafa Kılavuz (ördek usta) döneminde Selahattin Çulduz, Mustafa Tokgözoğlu, Salih Tokgözoğlu,  Mehmet Darende, Ak Mıstık lakaplı Mustafa usta ile Varujan Öksüz’ü yetiştirmiştir. 

 

Tahir usta ise oğlu olan Hacı İsmail Kaptan’ı yetiştirmiştir. Tahir ustanın vefatından sonra oğlu Hacı İsmail bir süre terzi arastasında çalışmış, daha sonra memur olmuş mesleği bırakmıştır.

 

 Bu dönemde çalışmış bir başka usta   pamukcu arastasında şimdilerde  pideci  olan  dükkanda iki oğlu ile çalışan  Hampar isimli ustadır. Bu usta,  daha sonra pamukçu arastasında, ayakkabıcı arastasının doğu çıkışı karşısındaki dükkanda terzilik yapan Nişan Usta’yı da yetiştirmiştir.

 

İlyas usta (Demircioğlu) Recep ustayı (Bilgiç)’i yetiştirmiştir. Her ikisi de terziler arastasında terzilik yapmıştır.

 

Batumlu Mustafa usta bedesten girişinde foto İbrahim Yılancı dükkanı karşısındaki dükkanında genelde tek çalışmıştır. Çerkezlerden bir çırak yetiştirmiş ise de , adını bilmediğimiz bu çırağı bilahere İstanbul’a göçmüştür.

 

1950-1960 lı yıllarda Mustafa Kılavuz (ördek usta)nın yetiştirdiği ustalardan Mustafa Tokgözoğlu İstanbul’a yerleşmiş, orada vefat etmiştir. Salih Tokgözoğlu ise bir süre bedestanda terzilik yapmış 1970 li yıllarda memuriyete geçerek mesleği bırakmıştır. Yine Mustafa ustanın çıraklarından Selahattin Çulduz bedestanda dükkan açmış, Mehmet Darende usta ise terziler arastasında çalışmıştır. Varujan Öksüz usta kısa bir süre terziler arastasında dükkan açmış ancak kapatarak terziliği bırakmıştır. Ak Mıstık lakaplı Mustafa usta bedestanın batı  girişinin hemen sağında dükkan açmış ve burada terzilik yapmıştır.

 

1960 lı yıllarda ustasını bilmediğimiz Agop usta Hacı Abdullahların hanının girişinin sağında dükkan açarak ismini bilmediğimiz ortağı ile bir süre çalışmış.O da dükkanını kapatarak İstanbul’a göçmüştür.

 

 

Bu yıllarda zabıta Gafur çavuşun oğlu Mustafa usta terziler arastasında Şabilerin dükkanı yanında terzilik yapmıştır. Bilinen en titiz ve özenli usta olan Mustafa usta aşırı özen ve titizliği nedeni ile çırak çalıştırmamış. Dikkatini işini fazlaca verdiğinden ve işini çok  hassas yaptığından verem hastalığına yakalanmış ve genç yaşta vefat etmiştir. Dükkanını daha sonra Mehmet Ali Denli usta alarak çalışmıştır.

 

1960-1970 li yıllarda Mustafa ustanın çıraklarından terzi Salih usta (Tokgözoğlu) yanında Musa Yüksel, Kemal Manav, Muhterem Akça çalışmış usta olmuştur. Bunlardan Musa Yüksel ülkü caddesinde daha sonra Ahmet Ankaralı’nın orlonculuk yaptığı yerde dükkan açmış. Kemal Manav ise Ahmet Taşkale usta ile beraber köprübaşında şimdilerde Coci’nin dükkanı yanında dükkan açmış terzilik yapmıştır. Muhterem Akça ise İstanbul’a yerleşmiştir. Ayrıca Salih ustanın yanında Mevlüt Mert, Zeki usta, Ohanes İnce, Kalos Öksüz , Mehmet Türkmen, İsmet Tilki, Ramis Civek, Ali Beyaz, Mehmet Ali Turabi  bir süre çalışmış ancak dükkan açmamışlardır.

 

Bu dömenin ustalarından Yaşar Aydınlı usta  önce ülkü caddesinde dükkan açmış, daha sonra bedestanda Hüseyin Altaş ile birlikte çalışmıştır. Yaşar Usta (Aydınlı) Duran samancı , Ahmet Taşkale ve Ali Canıbek’in de  ustasıdır.  Çıraklarında Duran Samancı kayınpınarı yanında tokatlıların dükkanında çalışmıştır. Ahmet Taşkale Usta, Kemal Manav ile ortak çalışmıştır. Ali Canıbek Usta ise vefatına kadar belediye sitesinde terzilik yapmıştır.

 

Yine bu yıllarda terzi İsmet Usta (Genç) ekin pazarının batısındaki dükkanda terzilik yapmış, terzi Sadık Usta (Tuluk) ise terzi ismet usta ile birlikte çalışmış, genç yaşta kalpten ölmüştür.

 

Takibeden yıllarda terzilik yapan ancak ustalarını bilmediğimiz;

Celal Şankal bedestanda çeşme yanında makinist lakaplı Apraham ustanın dükkanını alarak terzilik yapmıştır.

 

Mehmet Yılancı usta, Mehmet Ali Denli usta bu dönemin terzileridir.

Mürsel Taylan usta bedestanda terzilik yapmış, Kazım Seçen usta Kızıklı’nın evinin altındaki dükkanında terzilik yapmıştır. Celal Kaynak Usta bedestanda çeşme yayındaki dükkanda tek çalışmıştır. Attepeli Hüseyin Altaş usta bedestanda terzilik yapmıştır.

 

              Kazım Usta (Üklimek) bir süre terzilik yapmış. Daha sonra belediye zabıtası olmuş mesleği bırakmıştır.

 

Emür Usta (Ak) terzi iken belediye zabıtası olup mesleği bırakanlardandır.

Madenli Ali Usta (İşler ) 960-975 li yıllarda terzi Salih ustanın yanında bir süre çalışmış. evlendikten sonra Maden köyüne yerleşmiştir.

 

Kemal Usta (Pirinç) bedestanda Hüseyin Altaş usta ile birlikte çalışmıştır.

 

              1960 - 1970 li yıllarda çayırlı terzi Bilal usta Hacı Nadir baba türbesi kapısının hemen bitişiğinde  o zaman olan şimdi yıkılan dükkanda terzilik yapmıştır. Kendisi daha sonra Merzifon’a yerleşmiş orda vefat etmiştir. Halen terzi olan yada 80li yıllardan sonra terzilik yapanların çoğu sitede mevcut olduğundan buraya yazılmamıştır.

 

 

 

 

 

NOT: Fotoğraftakiler:

 

Oturanlar:Soldan sağa : Kemal Manav, Mehmet .Ali Turabi, Mehmet Dokgözoğlu, Naci Kılavuz

 

Ayaktakiler : İsmet Tilki, Salih Tokgözoğlu
 
 
BU ÇALIŞMAYI YAPAN DEĞERLİ HEMŞERİMİZ AVUKAT MAHMUT TOKGÖZOĞLUNA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  6 )                                                          
 

Burak DOKGÖZOĞLU
büyükbabamın çalıştığı ilk terzi dükkanı(mehmet dokgözoğlu)
  Tarih: 20.10.2012                                                          
 
ismail taşan
cetmili terzi sadık ustada benim ustamdır
  Tarih: 6.10.2012                                                          
 
eski terziler
Hatirladigim kadariyla sadik usta olmasi lazim.Babam ramis doluel in ustasi,uzun yillar kendiside terzilik yapmistir ramis DOLUEL..
mustafa  DOLUEL Tarih: 30.12.2011                                                          
 
eski terziler
eski terzilerden babam keçiköy'den rahmetli terzi cemal coşkun 'u da listeye ekler misiniz teşekkürler
kemal coşkun Tarih: 30.10.2011                                                          
 
teşekkürler
Babam Çeviklerin Mustafanın oğlu 1934 doğumlu ABDULLAH AKKOYUNOĞLU (karaoğlan)dır. onunla sitenizde geçmişe doğru uzun bir yolculuk yaptık. Çok hoş ve unuttuğumuz değerleri hatırladık. duygulandık, gururlandık. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.
Nadir AKKOYUNOĞLU Tarih: 20.4.2010                                                          
 
teşekkürler sana ali abi
Ali abi terzilerimiz başlığı altında, kazım usta lakabıyla tanıttığın kazım üklimek, benim büyük dedem (babannemin babası) olur. Büyük dedemin zabıta olarak ilçemize yaptığı dürüst ve ilkeli hizmetinin yanı sıra, ehil bir terzi ustası olmasına da yer vermen beni mutlu etti tekrar teşekkürler.
oğuzhan dündar Tarih: 20.4.2010

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
OSMANLI DÖNEMİ KAYITLARINDA İLÇEMİZ

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu