SİTEYE ÜYE OL 
Genel Bölgeden Güncel Röportaj İçimizden Biri Sanatkarlarımız Esnaflarımız Spor Vefat İz Bırakanlar İlçemiz İlimiz
AŞÇILARIMIZDAN İKİNCİ KUŞAK ŞAPŞALZADE
AŞÇILARIMIZDAN İKİNCİ KUŞAK ŞAPŞALZADE
Gümüşhacıköy ilçemizde ikinci kuşak olan, babadan oğula geçin aşçılık mesleğini yürüten Kemal Akdal.....

Tarih: 13.03.2010      Okunma: 3307     Haberi Yorumla    Haberi Yazdır        Haber : Ali ACAR 
 


 

 

SİTEMİZ SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacköy, Gümüş,  Akpınar Köyü, Alören Köyü, Bacakoğlu köyü, Bademli köyü, Çal köyü, çavuş köyü, çetmi köyü, çiftçioğlu köyü, citlibağlıca köyü, derbentobruğu köyü, doluca köyü, dumanlı köyü, eslemez köyü, güplüce köyü, güllüce köyü, güvenözü köyü, imirler köyü, kağnıcı köyü, karaali köyü, karacaören köyü, karakaya köyü, keçi köyü, kırca köyü, kılıçaslan köyü, kızık köyü, kızılca köyü, kizizoğlu köyü, koltuk köyü, konuktepe köyü, korkut köyü, köseler köyü, kutluca köyü, kuzalan köyü, ovabaşı köyü, pusacık köyü, sallar köyü, saraycık köyü, sarayözü köyü, sekü köyü, yazıyeri köyü, adetepe mahallesi, artıkabat mahallesi,
Gümüşhacıköy ilçemizde lakabı ŞAPŞALOĞLU olarak bilinen, mesleğinden erbap eski aşçılardan rahmetli baba Şapşaloğlu Mehmet AKDAL’ı burada bir kez daha analım ve Şapşaloğlu Mehmet ustayı sitemizde yad etmiş olurken, bir iki satır ile dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışalım. Ben kendisini mahallemizde komşu olduğumuz için tanıyorum ama vefat edeli 30 yıla yakın oldu tamda bilmiyorum kesin tarihini.

 

Yaz tatilinde yada ne vesile ile olursa olsun memlekette bulunduğum zamanda ilçemizde bulunan eski esnaf sanatkar eski insanları konu edecek bir mevzu ve  konular bir şekilde gündeme gelir bende bu konulara merak ettiğim için kağıt kalemime notumu alıyorum. Bazen konular açmak için mevzuya bizzat giriş yapmak  suretiyle  çevremdeki insanlara soruyor bilgiler alıyor yerine göre gülüyor yerine göre üzülerek konu ve sohbetler oluyor.Özellikle Menderes KIRMIZI bey hem tarihi duyarlılığı hemde eskilere çok duyarlı değerli bir kardeşimiz. Sitemizde bilgi ve belgelerde yazılarımızda önemli katlıları var bu vesile ile bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. Bu anlatacaklarımda Menderes beyin dükkanı önünde konuşulduğu için bunu zikretme gereği duydum.

 

 

 Çok eskilerde şapşal amcanın böcüklü hamamın olduğu sokakta bir lokantası varmış, ekinpazarı esnafından, kamyoncu nakliyeci esnafından, köylerden gelen insanlar yemeklerini yer karnını doyurur, lokantanın ortasında bulanan direkte bir tabela gibi kağıt varmış, yemek yiyenler kendi hesaplarını bu direkte bululan levhaya yazar giderlermiş. Para olduğu zaman haftalık aylık ne ise hesap direkteki tabeladaki rakamlar toplanır hesap ödenirmiş. Bunu anlattıklarında yapılan işin, insana verilen önemin, kişilerin bir birine verdiği değerin, itimadın, herşeyin maddiyat olmadığının  ne kadar önemli olduğunu gördüm.

 

Baba Şapşaloğlu Mehmet amcayı böylece yad ederken, ikinci kuşak oğul Şapşaloğlu Kemal AKDAL’ı kısaca tanıtmak istiyorum. Çekirdekden yetişme bir aşçı olan oğul Şapşaloğlu 1956 Gümüşhacöy doğumlu olup, 6 yaşından beri baba mesleğini icra etmektedir. Mesleğinde ustası babası olan Kemal ŞAPŞAL oğlu, 1968 yılında İlçemizin tarihi lokantalarından olan Karadeniz Lokantasında işe başlar, 15 yıl burada çalıştıktan sonra, 1983 yılında ilçemiz Kendir Fabrikasında  baş aşçı olarak işe girer, 3 yıl fabrikanın yemekhanesini yönetir. 1986 yılında tekrar ilk başladığı yer olan Karadeniz Lokantasında işe başlar. 1990 yılında buradan ayrılır, şimdiki Kadırga Tesislerinde 3,5 yıl süre ile çalışır, 1993 yılında Osmancık Acar Tesislerinde 3 yıl süre ile çalışır daha sonra,  Gümüşhacıköy ilçemizde Saray Lokantasına ortak olarak girer, 2000 yılında emekli olur, 2001 yılından bu yana 9 yıldır Köşk Resterantı Muhterim KESKÜN ile ortak olarak işletir.

 

Sitemizin bu bölümünde baba ve oğul Şapşaloğullarını tanıtmaya çalıştık. Her zaman anlatmaya çalışıyorum, günümüzü anlatırken, geçmişe ışık tutmak gerek, bizim için her insan değerli burada hepsini işlemek mümkün değil ama bize verilen bilgiler topluma mal olmuş kişiler, sanatkarlar, esnaflar, kendi çapında yaşamış garip gureba insanları bir nebzecik olsun anlatabilirsek ne mutlu bize.

 

Bu gibi konularda bizim ile paylaşmak istediğiniz insanlar resimler bilgiler varsa göndermeniz halinde sitemizde konu ve konuk etmeye çalışırız.

h A B E R E  Y o r u m  Y a z

                                                Bu Haberlere Yapılan Yorumlar  (  0 )

Tüm Yorumlar

 

GHK ORTAOULU ESKİ MÜDÜRÜ İSMET KÖPRÜLÜ

 Muhterem KAYA

. . .
ÖLÜMÜ ÖLDÜRMEK (ŞEB-İ ARÛS)

 Prof.Dr.Safi ARPAGUŞ

. . .
İÇİMİZDEKİ KÖPRÜLERİMİZ

 Muzaffer TAŞDEMİR 

. . .
İLÇEMİZDE ESKİ BAĞ KÜLTÜRÜ

 Berç SÖZÜDOĞRU

. . .
KENDİSİ OLABİLME KEDİSİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK

 Nafiz  ULUKUŞ

. . .

Rıza Abinin Arkasından

 Rıza ŞENTÜRK (Çığır)

. . .
BATICILAR VE DİNDE REFORMCULAR

 Siyami  AKYEL

. . .

BAĞ-KURLULARA MÜJDE!

 Oğuzhan DÖĞEN

. .
KUTLU DOĞUM HAFTASI

 Şükrü  EROL

. .
HAYATIN CİLVESİ, KADER

 SELEME ACAR

. .
PKK GİDİYOR DİYE ÜZÜLMEYİN

 Ahmet Mehmet SALİHLİ

. .
MESEL ANLATICILAR

 Av.Mahmut Tokgözoğlu 

. .
12 EYLÜL ÖNCESİ VE SONRASI

 Mustafa  TURGUT

. .
İLÇEMİZ TARİHİ MİNİ ÇARŞILARINDAN

 Ali ACAR

. .

 
Genel Haber
Bölgeden Haber
Güncel Haber
Hayatın İçinden
İçimizden Biri
Sanatkarlarımız
Esnaflarımız
Spor
Siyaset

İz Bırakanlar
Röportaj
Sizden Gelenler
Gurbettekiler
Haberiniz Var mı?
Özlü Sözler
Resimlerde Anılar
Eski Meslekler
Kurum Kuruluşlar

Kültür ve Etkinlikler
İlçemiz
İlimiz
Köylerimiz
Mahalle Muhtarlarımız
Anket Sonuçlarımız
Duyuru
Vefat
  Anasayfa

Ziyaretçi Defteri
Foto Galeri
Sohbet
Arşiv

         Sitemizdeki tüm haber ve araştırmalar site editörlerine aittir. İzinsiz kesinlikle kullanılamaz.

                               gumushacikoylu.net@gmail.com

Bölgeler ve Şehirler Bölgeler ve Şehirler

Siteye Hangi İl ve Ülkeden Giriliyor İzlemek İçin
Amasya, Gümüşhacıköy, Hacıköy, Hacıköylü, Gümüşhacıköyden Resimler, Gümüşhacıköy Haber, Sohbet ve Anılarda Gümüşhacıköy, Ali Acar, Hokumet, Hukumet, Hükümet, Radyo, Gazetesi, Tv, Gümüşhacıköy Resimleri, Gümüşhacıköyden Fotoğraflar,Gümüş, Gümüşhacıköy, Köyü, Gumus, Merzifon, Suluova, Kabaoguz, Kabaoğuz, Gümüşhacıköy Turna Bağlar, Kabaoğuz Şenlikleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii, gümüşhacıköy bedesteni, gümüşhacıköy saathanesi, leblebi, gümüşhacıköy hamamı,Gümüşhacıköy Keşkek, Cumara Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ulubel Mevkii, ulubel, keltepe mevkii, hacıyahya mahallesi, saray mahallesi, artıkabat çay mahallesi, kilise, beylik çayırı, taşköprü, amasyakent.com, kabaoguz.net, amasya platformu amasyaplatformu